Wojsławice – cmentarz wojenny

O istnieniu cmentarza dowiedziałem się od jego nieformalnych opiekunów. Nie podali jego lokalizacji. Jedynie poinformowali mnie, że trudno jest go odnaleźć. Potraktowałem to jak wyzwanie…

Podesłali mi też zdjęcia z prowadzonych przez siebie prac na cmentarzu z propozycją ich opublikowania. Nie zrobię tego. Nie wiem czy prace te są prowadzone całkowicie zgodnie z prawem. W rozmowie zabrakło pewnej informacji. Na krzyżach znajdują się dane poległych żołnierzach. Skąd je wzięli?

Pomnik postawiony przez Gminę w 1991 roku. Identyczny z pomnikiem w Ostrowie-Kolonii.

Cmentarz znajduje się około kilometra od Wojsławic. Na wzniesieniu, w lesie. Nie prowadzi tu żadna droga utwardzona. W poszukiwaniu lokalizacji pomocne okazały się mapy WIG, skany map z Geoportalu oraz opis zielonej trasy turystycznej przebiegającej obok cmentarza. I chociaż wiedziałem przy której drodze i w pobliżu którego zakrętu i tak przejechałbym nie widząc cmentarza. Z drogi jest właściwie niewidoczny. Wiedziałem jednak, że mam szukać nowych krzyży drewnianych i między liśćmi właśnie jeden z nich zauważyłem. Pomnik pozostawał ukryty w cieniu.

Słabo widoczny kopiec zwieńczony krzyżem. Może znajduje się na końcu cmentarza? Nie zachował się widoczny układ mogił. Chcąc z grubsza wyznaczyć obszar cmentarza można kierować się wskazówkami dawanymi przez barwinek ale nie porasta on jego całego terenu.

Resztki starszych krzyży.

A z drogi to jest tylko las.

Zdjęcia wykonano 23.06.2012.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *