Bychawa (Biała Góra) – cmentarz wojenny

Cmentarz znajduje się w miejscu nazywanym “Biała Góra”. Jest całkowicie otoczony przez pola – nie ma drogi którą można podejść w jego bezpośrednie sąsiedztwo. Ja wybrałem na odwiedziny okres po żniwach licząc na jakieś ściernisko którym przeszedłbym nic nie niszcząc.

Na słupie umieszczonym na wale otaczającym teren cmentarza znajdują się wszystkie informacje o poległych jakie mogłem znaleźć.

Teren cmentarza jest zarośnięty jednak są ślady odwiedzin w postaci słabo widocznych ścieżek. Widoczny na jednym ze zdjęć powyżej krzyż znajduje się na szczycie kopca. Z bliska widać go nawet jeszcze gorzej.

Jednak kopiec nie jest tu sam. Poza tym pierwszym znajdują się jeszcze dwa podobne. Na wszystkich umieszczone są takie same krzyże.

Stojąc między pierwszym i drugim kopcem mogłem zrobić drugie ujęcie pierwszego kopca…

…i ujęcie kopca drugiego

Na koniec kopiec trzeci

Co było przyczyną powstania trzech kopców? Czy w każdym spoczywają polegli w innym czasie czy też z różnych armii? Nie wiem. Nie dostrzegłem też śladów mogił indywidualnych, a jak sądzę takie też tu założono.

Zdjęcia wykonałem 18.09.2010.

Lokalizacja

1 thought on “Bychawa (Biała Góra) – cmentarz wojenny

  1. Są tam groby indywidualne, były widoczne przed 1958 r., gdy z Bychawy wyjechałem, pamiętam ich kilka, oznaczeń nie miały, słabo były zarysowane ich ziemne kontury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.