Włodawa – cmentarz żydowski

Pierwsza wzmianka o Żydach z Włodawy pojawiła się w dokumentach z wieku XVI. Można przyjąć, że ludność wyznania mojżeszowego pojawiła się we Włodawie jeszcze wcześniej. Wiadomo na pewno, że w dwudziestoleciu międzywojennym włodawska Gmina Wyznaniowa posiadała trzy nekropolie z których tylko jedna była czynna. Cmentarze zostały zdewastowane podczas drugiej wojny światowej. Dewastacje trwały i po zakończeniu wojny. Na Nowym cmentarzu (jedynym do dnia dzisiejszego nie zabudowanym) ostatniego pochówku dokonano w roku 1952. Grób pochowanego wtedy partyzanta – Henryka Giejera (Herszla Wirkera lub Gejermana) istniał jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku i był wtedy jedynym grobem na terenie cmentarza. Tymczasem władze lokalne starały się od roku 1956 o zgodę na przekształcenie nekropolii w park miejski. Tak też ostatecznie się stało.

Obrazek

Na cmentarzu poza mieszkańcami Włodawy spoczywają też żołnierze polscy pochodzenia żydowskiego rozstrzelani w grudniu 1939 roku w pobliżu Włodawy. Sam cmentarz choć został zamieniony w park bardzo różni się od podobnie potraktowanych w Parczewie czy Zwoleniu. Jest zadbany, odwiedzany i na każdym jego rogu można znaleźć informację o tym, że jest to cmentarz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tu też pomnik wystawiony II Warszawskiej Brygadzie Saperów.

Obrazek

W treści wykorzystałem informacje zamieszczone w Wirtualnym Sztetlu.

Zdjęcia wykonałem 20.10.2012

Synagoga

Pierwsza synagoga – jeszcze drewniana – powstała w 1684 r. Prawdopodobnie w tym samym miejscu powstała stojąca do dziś murowana Wielka Synagoga. Jej powstanie to już rok 1764, a w kosztach budowy partycypowali Czartoryscy. Główny budynek rozbudowano w wieku XIX dodając drugą kondygnację nad przedsionkiem i dwa narożne alkierze. Drugą kondygnację oraz boczne części parterowe zajmują babińce. Największe zniszczenia dotknęły synagogi włodawskie w 1915 roku, gdy wycofujące się oddziały rosyjskie niszczyły wszystko stosując taktykę spalonej ziemi. Zamożna społeczność żydowska Włodawy już w 1920 roku usunęła zniszczenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mała synagoga powstała w XIX wieku.

Obrazek

Obrazek

Budynki zajmuje Muzeum Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego. Wewnątrz zachowały się częściowo oryginalne zdobienia. Nie miałem jeszcze okazji ich widzieć na własne oczy.

Obok synagog znajduje się także dom pokahalny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia wykonałem 30.04.2009r.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.