Cyców – cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny w Cycowie powstał po przejściu frontu w 1915 roku. Kolejnych pochówków na jego terenie dokonano po bitwie w wojnie polsko-bolszewickiej. Zachowało się kilka krzyży umieszczonych na mogiłach żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku. Na pewno nie wszystkie. Brak informacji o liczbie poległych z tego okresu.

Bój stoczony przez 7 Pułk Ułanów w okolicy Cycowa przyćmił zdarzenia z roku 1915. Na tablicy informacyjnej umieszczono jednak wpis, który na pewno nie jest w pełni prawdziwy, a odnoszący się do poległych w roku 1915:

Cmentarz upamiętnia 7 poległych w boju ułanów 7 Pułku oraz żołnierzy innych narodowości z czasów I wojny światowej.

Powyższe zdanie sugeruje, że polegli ułani byli innej narodowości niż żołnierze polegli w I wojnie światowej. Nie jestem pewien czy słusznie.

Widok drogi prowadzącej na cmentarz z szosy Włodawa – Lublin

Pomnik wystawiony ułanom z 7 Pułku

W porównaniu z treścią z tablicy informacyjnej dziwi napis umieszczony na pomniku. Tu wymienia się 5 ułanów znanych i 8 nieznanych (na tablicy wspomniano obecność 7 poległych ułanów)

Zachowały się tylko te 4 żeliwne krzyże i jeden pomnik nagrobny. Wszystkie umieszczone są na jednej kwaterze. Na pozostałych stoją krzyże brzozowe.

Zdjęcia wykonano 12.09.2011.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.