Sobieszczany – cmentarz ewangelicki i cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny w Sobieszczanych (gmina Niedrzwica Duża) został założony obok cmentarza kolonistów niemieckich. Cmentarz ewangelicki powstał w wieku XIX. Dokładna data nie jest jednak znana. Na tablicy informacyjnej zapisano tylko, że na zachowanych nagrobkach odczytać można daty z przełomu XIX i XX wieku. Ale na miejscu odnalazłem tylko jeden nagrobek z inskrypcją. Otoczone jednym płotem cmentarze rozdziela rów. W części wojennej znajdują się: 8 mogił zbiorowych żołnierzy poległych w sierpniu 1914 roku oraz 6 zbiorowych i 31 pojedynczych mogił żołnierzy poległych w lipcu 1915 roku. Oba cmentarze znajdują się przy drodze gruntowej około 100 m od zabudowań wsi.

Rów rozdzielający oba cmentarze.

Cmentarz wojenny:

Cmentarz ewangelicki

Marcin Dąbrowski w pracy Cmentarze wojenne lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim podał następujące informacje o pochowanych na cmentarzu wojennym:

Pochowano tu około 200 żołnierzy austro-węgierskich (m.in. z 93 pułku piechoty) i rosyjskich, poległych w sierpniu-wrześniu 1914 r. oraz około 60 żołnierzy austro-węgierskich (z 3, 8, 30 lwowskiego i 93 pułku piechoty, 6 i 7 pułku piechoty Landsturm i 24 batalionu strzelców) i około 40 żołnierzy rosyjskich poległych w dniach 16-25 lipca 1915 r.

Zdjęcia wykonano 14.10.2012.

Lokalizacja

2 thoughts on “Sobieszczany – cmentarz ewangelicki i cmentarz wojenny

  1. Wolałem ten cmentarz przed wycinką drzew. Był bardziej klimatyczny. Pozdrawiam były mieszkaniec Sobieszczan.

  2. Stanisława była uczennica SP Sobieszczany i była mieszkanka tej miejscowości pisze:

    Pamiętam jak w szkole podstawowej w Sobieszczanach, przed Wszystkimi Świętymi chodziliśmy jako harcerze sprzątać teren cmentarza. W większości był zarośnięty krzakami. Mówiono że to cmentarz poniemiecki, nie wiedziałam że część cmentarza, to cmentarz wojenny. Niech wszyscy którzy są tu pochowani spoczywają w pokoju. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Amen

Możliwość komentowania jest wyłączona.