Sobieszczany – cmentarz ewangelicki i cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny w Sobieszczanych (gmina Niedrzwica Duża) został założony obok cmentarza kolonistów niemieckich. Cmentarz ewangelicki powstał w wieku XIX. Dokładna data nie jest jednak znana. Na tablicy informacyjnej zapisano tylko, że na zachowanych nagrobkach odczytać można daty z przełomu XIX i XX wieku. Ale na miejscu odnalazłem tylko jeden nagrobek z inskrypcją. Otoczone jednym płotem cmentarze rozdziela rów. W części wojennej znajdują się: 8 mogił zbiorowych żołnierzy poległych w sierpniu 1914 roku oraz 6 zbiorowych i 31 pojedynczych mogił żołnierzy poległych w lipcu 1915 roku. Oba cmentarze znajdują się przy drodze gruntowej około 100 m od zabudowań wsi.

Rów rozdzielający oba cmentarze.

Cmentarz wojenny:

Cmentarz ewangelicki

Marcin Dąbrowski w pracy Cmentarze wojenne lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim podał następujące informacje o pochowanych na cmentarzu wojennym:

Pochowano tu około 200 żołnierzy austro-węgierskich (m.in. z 93 pułku piechoty) i rosyjskich, poległych w sierpniu-wrześniu 1914 r. oraz około 60 żołnierzy austro-węgierskich (z 3, 8, 30 lwowskiego i 93 pułku piechoty, 6 i 7 pułku piechoty Landsturm i 24 batalionu strzelców) i około 40 żołnierzy rosyjskich poległych w dniach 16-25 lipca 1915 r.

Zdjęcia wykonano 14.10.2012.

Lokalizacja

1 thought on “Sobieszczany – cmentarz ewangelicki i cmentarz wojenny

  1. Wolałem ten cmentarz przed wycinką drzew. Był bardziej klimatyczny. Pozdrawiam były mieszkaniec Sobieszczan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.