Stańków – cmentarz wojenny

Okszów jest miejscowością leżącą na północ od Chełma. Praktycznie z Chełmem jest połączony. Z tych powodów nie brałem pod uwagę poszukiwania w Okszowie grobów wojennych. Przecież w samym Chełmie są ogromne cmentarze. A nie zastanowiłem się dlaczego jest ich tam kilka, a nie jeden. Kierując się jeszcze dalej na północ, w stronę Włodawy przejeżdżałem przez las i zatrzymał mnie dziwnie znajomy widok.

Wygląd charakterystyczny dla cmentarzy wojennych – kształt prostokąta, całość otoczona rowem i wałem ziemnym z pozostawionym przejściem. Wał i rów musiały być całkiem niedawno odnowione. Nie ma nie tylko tablicy informacyjnej ale też ani jednego krzyża. Jeśli miałem jeszcze jakieś wątpliwości to rozwiały się gdy w poszyciu na środku cmentarza znalazłem wypalone znicze.

Jak widać na zdjęciach – nie ma już śladów po mogiłach. Teren jest równy, najstarsze drzewa powycinane. Nie widać zaś na zdjęciach, że najbliższe okolice cmentarza to leżący nieco niżej teren podmokły.

Po powrocie do Puław poszukiwałem bez powodzenia jakichkolwiek informacji o tym cmentarzu. Nawet Geoportal w miejscu gdzie się cmentarz znajduje pokazuje tylko las. Cmentarz jest jednak całkiem rzeczywisty. W czym utwierdza mnie także jego obecność na mapach WIG. A informacji wciąż szukam.

Zdjęcia wykonano 01.10.2011.

Lokalizacja

2 thoughts on “Stańków – cmentarz wojenny

  1. Błędna lokalizacja . Właściwa to 51°11’00.0″N 23°29’06.0″E (potwierdza to wikimapia i lidar). Miejscowość to Stańków a nie Okszów.

  2. Wg tej lokalizacji bliżej jest do Woli Czułczyckiej i Sajczyc niż do Stańkowa. Sam ponieważ nie mogłem znaleźć żadnych informacji, a obecność cmentarza mnie zaskoczyła zaznaczyłem tak jak pamiętałem (a ostatnią miejscowością przez którą jechałem był Okszów). Poprawiam i dziękuję.

Możliwość komentowania jest wyłączona.