Salomin Górny – cmentarz wojenny

Nie na wszystkich mapach Salomin Górny jest zaznaczony. Jest to kilkanaście domów na wzniesieniu obok Salomina (gmina Gościeradów). W pobliżu nich, w lesie, znajduje się cmentarz wojenny. Spoczywają tu żołnierze polegli podczas drugiej bitwy o Kraśnik z 1915 roku. Wg informacji jakie odnalazłem w książce „Zabytkowe cmentarze. Woj. tarnobrzeskie” cmentarz znajduje się na skraju lasu. Informacja ta wprowadziła mnie w błąd. W rzeczywistości cmentarz znajduje się w głębi lasu. Nie trafiłbym gdybym nie zapytał o jego lokalizację na miejscu.

Wspomniana wyżej publikacja powołuje się w przypadku tego cmentarza na wydaną w 1937 roku książkę Jana Dąbrowskiego „Wielka Wojna 1914-1918„. Być może w okresie międzywojennym był to skraj lasu, a drzewa porastające cmentarz były jeszcze młode. Wg tego samego opisu z całego założenie cmentarnego zachowały się tylko trzy mogiły. Na jednej z nich miał stać duży dębowy krzyż.

Zapytany przeze mnie o drogę człowiek okazał się być opiekunem tego miejsca. Jego wersja dotycząca dawnego wyglądu cmentarza różni się od przedstawionej w książce. Oprócz krzyża było tu także drewniane ogrodzenie wokół zachowanych mogił. Po upadku krzyża i rozpadzie ogrodzenia opiekun wraz z synem postawili nowy, również drewniany krzyż. Nie doszło do odbudowy ogrodzenia ponieważ władze gminy Trzydnik Duży umieściły na terenie cmentarza pamiątkową tablicę i krzyż stalowy. Na tym działania samorządu się zakończyły, a opiekun usunął swój krzyż drewniany. Teraz tylko on i jego żona pielęgnują mogiły odwiedzane (jak mówił) tylko przez mieszkańców osiemnastu domów tworzących Salomin Górny. W pobliżu mogił jak i na nich samych posadzone są rośliny ozdobne czasami ginące pośród leśnej, dzikiej roślinności. Ta ostatnia jest usuwana gdy starczy na to opiekunom sił i czasu. Jak mi powiedziano – spoczywa tu około stu żołnierzy armii austro-węgierskiej. „Zabytkowe cmentarze” podają zaś:

(…) Na cmentarzu pochowana jest bliżej nieokreślona liczba żołnierzy austriackich (…)

Zdjęcia wykonałem 24.05.2011.

Lokalizacja

2 thoughts on “Salomin Górny – cmentarz wojenny

  1. Ciekawi mnie dlaczego sami Austriacy? Czyżby jeńcy rozstrzelani przez ruskich???

    1. Nie sądzę, Skąpe informacje jakie się do dziś zachowały na temat poległych nie koniecznie są dokładne,

Możliwość komentowania jest wyłączona.