Chełm – cmentarz żydowski

Cmentarz zrekonstruowany w 1996 roku. Podczas II wojny światowej teren zaorano i na terenie cmentarza powstało założone przez okupantów przedsiębiorstwo melioracyjne. Część terenu cmentarza zajął po wojnie park. To stan dzisiejszy cmentarza zrekonstruowanego symbolicznie na części terenu jaki zajmował cmentarz żydowski powstały pod koniec XV lub na początku XVI wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia wykonałem 12.06.2009 r.

Synagoga

Dokładniej jest to synagoga mała (bethamidrasz). Wzniesiona w latach 1912-1914. Użytkowana zgodnie z przeznaczeniem do II wojny światowej.

Obrazek

Nie daleko od synagogi małej znajdowała się synagoga wzniesiona w XVI wieku. Podczas okupacji niemieckiej została zniszczona i rozebrana. Synagoga mała znajduje się przy rynku do którego od północy sięgała dzielnica żydowska. Budynek został wyremontowany w 1987 roku przez Naczelną Organizację Techniczną. Obok niego znajduje się wybudowany w 1914 roku dom rabina (nie wiem który z budynków, najprawdopodobniej nie ma go na moich zdjęciach). Obecnie w synagodze funkcjonuje lokal gastronomiczno-rozrywkowy. Więcej na ten temat można przeczytać w Wikipedii.

Obrazek

Obrazek

Zdjęć wnętrza nie posiadam. Wiadomości na temat synagogi zaczerpnąłem z tablicy informacyjnej umieszczonej na ścianie budynku.

Zdjęcia wykonałem 12.06.2009 i 20.08.2011 r.

Lokalizacja