Biłgoraj – cmentarz żydowski

Nowy cmentarz żydowski w Biłgoraju powstał na początku XIX wieku. Zajmował 2 ha ziemi. Zniszczony przez okupantów niemieckich podczas II wojny światowej. W latach osiemdziesiątych ogrodzony. Z ocalałych macew stworzono lapidarium. Wiele odzyskanych macew leży na terenie cmentarza.

Obrazek

Teren ogrodzony w latach osiemdziesiątych nie obejmuje 2 ha. Część cmentarza lokalne władze przeznaczyły pod zabudowę przemysłową. Istniała tam betoniarnia. Podczas jej budowy pojawiały się informacje o ludzkich szczątkach. W roku 2002 Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wystąpił o przekazanie mu całego cmentarza. Jednak wojewoda przekazał tylko teren ogrodzony w latach osiemdziesiątych. Reszta terenu nadal posiadała przeznaczenie przemysłowe. W 2008 roku samorząd znalazł kupca na ten teren i go sprzedał. Podczas prac rozbiórkowych dawnej betoniarni znów pojawiły się na wierzchu szczątku ludzkie. Nieświadomy niczego nabywca terenu zawiadomił prokuraturę. A samorząd zasłania się niewiedzą w tym temacie. Dokumenty potwierdzające dawne przeznaczenie sprzedanej przez miasto ziemi są łatwodostępne. I tak sąsiedzi Singera sprzedali groby jego przodków. Od roku 2008 zapewne coś się zmieniło (informacje pochodzą z artykułu Tomasza Nieśpiała z Rzeczypospolitej z listopada 2008). Problemem było znalezienie przez miasto pieniędzy na odszkodowanie dla nabywcy cmentarza.

Historii tej nie znałem będąc na miejscu i ograniczyłem się do fotografowania tego co zobaczyłem przez płot – nie posiadając mapy Biłgoraja nie chciałem szukać miejsca w którym można poprosić o klucz od kłódek. Kłódek które chronią tylko część szczątków Żydów tu pochowanych, a także tu podczas II wojny światowej mordowanych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z dnia 14.08.2011r.

Zdjęcia z części sprofanowanej dostępne są w serwisie Polin

Lokalizacja