Kolonia Giżyce – cmentarz ewangelicki

Szukając informacji o zaznaczonym na mapach cmentarzu w Justynowie natrafiłem na wzmiankę o kantoracie ewangelickim w Giżycach. Informacja ta znajduje się w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich w opisie gminy Rudno do której należały Justynów i Giżyce. Założyłem od razu, że skoro był kantorat musiał być też cmentarz. Ale po sprawdzeniu na mapach WIG nabrałem co do tego wątpliwości. To nie znaczy, że temat porzuciłem. Zapytałem o cmentarz na forum Dziennika Wschodniego. Przemysław Leniak od lat rozwijający tam temat Rudna podsunął mi mapę niemiecką z 1914 roku na której „coś jest”.

Obrazek

Ale przy rozdzielczości 400dpi to „coś” jest niewyraźne. Dla porównania mapa WIG w innej skali i większej rozdzielczości niż mapa niemiecka. Tu nawet nie ma Giżyc Niemieckich tylko już Kolonia Giżyce.

Obrazek

Porównanie tych map z mapami geoportalu jak i z jego zdjęciami lotniczymi wykazało, że chociaż ubyło zabudowań przy głównej drodze Kolonii Giżyce to sam układ dróg na południe od drogi głównej do Giżyc się nie zmienił. Musiałem to sprawdzić naocznie. Z drogi asfaltowej nic w tym miejscu nie widać.

Obrazek

I jak myślę nic bym nie znalazł gdyby nikt o tym cmentarzu nie pamiętał. Jest to dziś las, bez śladów mogił czy nagrobków.

Obrazek

20 metrów od drogi stoi samotny stalowy krzyż. Jeśli zaufać mapie za krzyżem jest teren cmentarza. Sam krzyż też może stać na jego terenie.

Obrazek

Zdjęcia z dnia 01.05.2013 r.

Lokalizacja