Białobrzegi – grób Berka Joselewicza

Berek Joselewicz – podczas Insurekcji Kościuszkowskiej wraz z Józefem Aronowiczem uformował oddział kawalerii z 500 ochotników żydowskich. Oddział został rozbity w walkach o Pragę. Podczas pobytu we Włoszech wstąpił do Legionów Dąbrowskiego. Tu zdobył ordery: Virtuti Militari i Legię Honorową. Jako dowódca szwadronu kawalerii zginął w bitwie pod Kockiem w maju 1809 roku. Pochowany w miejscu śmierci.

W okresie międzywojennym Józef Piłsudski pojawiał się tu w rocznice śmierci Berka. Tu też organizowano oficjalne obchody święta Lag ba-Omer z udziałem miejscowych (kockich) jak i przybyłych z całej Polski delegacji organizacji żydowskich oraz władz państwowych. W 2009 roku przypadała dwusetna rocznica jego śmierci. Nie wiem co sprawiło, że politycy sobie o tym przypomnieli ale na miejscu stawili się przedstawiciele Francji i Polski. Wśród duchownych był i naczelny rabin armii francuskiej i przedstawiciel naczelnego rabina Polski. Przybył także proboszcz z Kocka. 100 lat wcześniej hrabia Edward Żółtowski ufundował kamień z pamiątkową inskrypcją.

W miejscu tym byłem z aparatem pod koniec marca jak i we wrześniu 2009.

22 marzec 2009

Obrazek

Obrazek

Obrazek

26 wrzesień 2009

Obrazek

Obrazek

Jak widać na dwusetną rocznicę coś przy grobie zrobiono. Ale czy to wystarczy na kolejne 100 lat?
Grób nie znajduje się w samym Kocku. By do niego dotrzeć trzeba z Kocka udać się ulicą Berka Joselewicza w stronę Białobrzegów (wsi pod Kockiem). Od centrum Kocka jest to ok 2,5 km.

Lokalizacja