Lubień – cmentarz prawosławny

Założony w wieku XIX cmentarz należy obecnie do Parafii Prawosławnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Horostycie. Zachowały się tutaj jedynie dwa nagrobki z II połowy wieku XIX.

Obrazek

Do odwiedzenia tego cmentarza namówiono podczas mojej wizyty na cmentarzu w Wyrykach-Adampolu. Miałem zobaczyć cmentarz odnowiony. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest tu nowe ogrodzenie. Jak był ogrodzony do niedawna można się domyślać – poza ogrodzeniem pozostały niskie betonowe słupki z resztkami drutu kolczastego. Tak jak w Wyrykach-Adampolu – cmentarz znajduje się poza wsią, w lesie. Odnowienia cmentarza dokonano w ramach projektu: „Śladami przeszłości. Odnowa i promocja dziedzictwa historyczno-kulturowego środkowo-wschodniej Lubelszczyzny”. Współfinansowanego przez Unię Europejską. Może i inne cmentarze w gminie Wyryki doczekają się takiego remontu?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poniżej jeden z najstarszych nagrobków. Do chwili obecnej nie zachował się umieszczony na jego szczycie oryginalny krzyż.

Obrazek

Zdjęcia z dnia 20.10.2012 r.

W grobie tym spoczywają: zmarły w 1884 roku jerej i zmarły w 1907 roku protojerej. Wskazywałoby to na dużą parafię prawosławną. Pierwszą cerkiew wzniesiono w Lubieniu w roku 1647. Następna powstała w roku 1784 z fundacji Adama Czartoryskiego. Stoi do dnia dzisiejszego ale nie w Lubieniu tylko Woli Korybutowej i jest teraz świątynią katolicką. W roku 1937 cerkiew w Lubieniu została rozebrana i sprzedana. Nie znaczy to jednak, że zabrakło wiernych. Raczej oznacza tylko, że władze walczyły z prawosławiem. To przecież w diecezji chełmskiej (do której ta parafia należała) w roku 1938 prowadzono akcję wyburzania cerkwi, a przez cały okres międzywojenny utrudniano wiernym prawosławia dostęp do ich świątyń rzadko wydając zgodę na ich otwarcie.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.