Augustów – cmentarze wojenne

Walki na terenie Puszczy Kozienickiej prowadzono w okresie 20-26 października 1914. Na przeciw armii rosyjskiej stanęły armie austro-węgierska i niemiecka. Niemiecka operowała jedynie na obrzeżach Puszczy wiadomo jednak, że w tym obszarze operowały niemieckie pułki ze Śląska i Wielkopolski. Ze strony austro-węgierskiej walczył tu I Korpus Krakowski. W jego skład wchodziła 12 Dywizja Piechoty w której artylerią kierował generał Rozwadowski – późniejszy Szef Sztabu Piłsudskiego. Najbardziej znane pułki tej dywizji to 56 Pułk Piechoty „Jacki” z Wadowic i 57 Pułk „Mokre Bąki” z Tarnowa. Poza nimi były tu jeszcze pułki z garnizonów w Cieszynie, Nowym Sączu i Bochni.

Cmentarz w Augustowie w Puszczy Kozienickiej rozpoczęto budować dopiero w 1918 roku, a zakończono w roku 1932. Spoczywa tu około 400 żołnierzy, w większości Polaków i Rosjan. Nie jest to jedyny cmentarz w tym rejonie. Tablica informacyjna z której informacje wykorzystałem w tym tekście wspomina jeszcze o mogile z I wojny światowej na drugim końcu Augustowa.

Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

Więcej zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia z dnia 22.11.2009 r.

I jedno zdjęcie letnie (05.06.2010 r.)

Obrazek

Mogiła wojenna

Mogiła wojenna znajduje się na przeciwnym końcu wsi niż cmentarz wojenny. Najprawdopodobniej jest to mogiła zbiorowa. Brak jednak bliższych informacji na jej temat. Opiekują się nią dzieci z augustowskiej szkoły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia z dnia 21.09.2010 r.

Szukałem tego miejsca od 2009 roku do września 2010. Nawet informacja o tym, że znajduje się przy szlakach turystycznych wychodzących z Augustowa nic nie pomogła – bo nie była prawdziwa. Szlaki zakręcają ok. 20 m wcześniej. Stan otoczenia mogiły jednoznacznie wskazuje na to, że łatwiej jest przynieść kwiaty i znicze niż je stąd wynieść gdy przestają pełnić swoją funkcję. Zrobiło się małe wysypisko śmieci.