Mielnik – cmentarz żydowski

Żydzi obecni byli w Mielniku już w pierwszej połowie XVI wieku. W wieku XVII powstał tu kahał. Liczebność wyznawców judaizmu w wieku XVIII nie sięgała 50 osób. Dopiero w wieku XIX społeczność ta założyła swój cmentarz. Wtedy też odnotowano duży przyrost liczby Żydów w Mielniku po którym zaraz nastąpił spadek ich liczby wywołany głównie emigracją do Ameryki.


Pokaż Judaika na większej mapie
Zdewastowany cmentarz znajduje się w lesie przy ulicy Białej w pobliżu zakładu przetwarzającego wydobywaną na miejscu kredę. Nie jest oznakowany. Teren porastają krzewy i drzewa. Wiele nagrobków jest poprzewracanych.


Zdjęcia z dnia 06.07.2012 r.

Informacje o cmentarzu zaczerpnąłem ze strony Cmentarzy żydowskich w Polsce. By cmentarz odnaleźć przyjeżdżałem do Mielnika dwukrotnie. Za pierwszym razem w swoich poszukiwaniach pominąłem teren najbardziej niedostępny, a to właśnie jest teren cmentarza.

Niewielka społeczność żydowska Mielnika w 1941 roku została wygnana do getta w Siemiatyczach, by ostatecznie trafić do obozu zagłady w Treblince.

Synagoga

Synagoga w Mielniku powstała w połowie XIX wieku. Odnowiona po zniszczeniach wojennych w latach dwudziestych XX wieku. Zdewastowana podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu przebudowana na dom mieszkalny. Obecnie mieści się w niej mieszkanie i galeria sztuki. A o dawnym przeznaczeniu przypomina tablica informacyjna umieszczona na ścianie budynku.

Na zdjęciach zabrakło garażu o którym na stronie Ciekawe Podlasie i okolice napisano, że pierwotnie był to babiniec. Umieszczenie babińca przy wschodniej ścianie byłoby jednak jak mi się zdaje czymś wyjątkowym – znajdowałby się za szafą Aron ha-kodesz.


Zdjęcia z dnia 11.08.2012 r.