Jarocin – mogiła pomordowanych Żydów

Wg informacji zamieszczonych na stronach Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Jarocinie w okresie powojennym powstał cmentarz żydowski. Do dziś pozostał po nim pomnik w miejscu rozstrzeliwania Żydów przez Niemców w latach 1942-1943. Te informacje trochę mnie zaskoczyły. Jadąc tu kierowałem się informacjami z wydawnictwa Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce. Woj. tarnobrzeskie. Fundacja nie podaje źródła swoich informacji. Zabytkowe cmentarze powołują się na Karty cmentarzy, opracowanie Przemysława Burcharda Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce oraz na Rejestr miejsc i faktów i zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Województwo tarnobrzeskie. Także w Wirtualnym Sztetlu pisze się o mogile, a nie o cmentarzu założonym po wojnie. Ja jednak uparcie będę powoływał się na informacje z Zabytkowych cmentarzy


Pokaż Judaika na większej mapie
Miejscowość Jarocin pojawiła się na mapach pod koniec wieku XVIII. W wieku XIX z dawnej królewszczyzny przekształciła się we własność prywatną. Po 1860 roku majątek jarociński został częściowo rozparcelowany i sprzedany. Największa pozostała część została sprzedana Żydom. Jak napisano w Wikipedii:

Cytuję:
„Według Skorowidza wszystkich miejscowości z przysiółkami w Królestwie Galicji, wielkim Księstwie Krakowskim i Księstwie Bukowińskim opracowanym przez Jana Bigo (wyd. 1909 r.) posiadłości w Jarocinie, Szyperkach, Domostawie, Zdziarach i Mostkach należały do Abrahama i Lifczi Ingber.”

Dziś nie wiadomo czy zastrzeleni w październiku i listopadzie 1942 roku w Jarocinie Żydzi byli obcymi przybyszami czy mieszkańcami Jarocina lub jego okolic. Mogiły pozostają bezimienne. Zaraz po wojnie były to dwie prostokątne mogiły. Podczas porządkowania terenu otoczono je jedną wspólną betonową ramą i zniknął podział na dwie mogiły. Ok. 200 m na wschód od mogił znajduje się cmentarz katolicki (za drogą biegnącą z Jarocina do Nalep). Na zachód od mogił znajduje się wysypisko śmieci (ok. 100 m). Jak zapisano w Zabytkowych cmentarzach pochowano tu 87 osób (Wirtualny Sztetl podaje liczbę 90). Miejsce to objęte jest opieką miejscowej młodzieży szkolnej. A w samym Jarocinie co najmniej 3 osoby otrzymały tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (podaję za Wikipedią).


Zdjęcia z dnia 21.04.2012 r.