Tarnobrzeg – cmentarz żydowski

W Tarnobrzegu do dnia dzisiejszego zachowały się po społeczności żydowskiej tylko przebudowany budynek synagogi i nowy cmentarz żydowski. Stary cmentarz znajdował się przy synagodze i obecnie nie ma po nim śladu. Na przełomie XIX i XX wieku ok. 80% mieszkańców Tarnobrzegu stanowili wyznawcy judaizmu. Był to jeden z większych ośrodków chasydyzmu. Jak podano w Wikipedii cmentarz ten założono w 1930 r. Zniszczony podczas okupacji nazistowskiej i po niej. W 1966 roku wzniesiono na jego terenie ohel (na stronie Cmentarze żydowskie w Polsce napisano „odbudowano” choć daty śmierci cadyków są wcześniejsze od daty powstania cmentarza). Informacja zamieszczona w Wikipedii:

Teren jest uporządkowany i ogrodzony

jest tylko częściowo prawdziwa. Tak jak informacja z Nonsensopedii mówiąca, że cmentarz żydowski w Tarnobrzegu to:

ulubione miejsce spotkań pijaków i meneli z pobliskich dzielnic

Obie jednak są częściowo prawdziwe. Teren cmentarza jest rzeczywiście ogrodzony. Drzwi ohelu jak i wejście na teren cmentarza są zamknięte kłódkami z łańcuchami.

Pokaż Judaika na większej mapie
Robiąc powyższe zdjęcie stałem się obiektem zainteresowania mężczyzny spożywającego na przystanku autobusowym przy ogrodzeniu cmentarza jakiś napój. Później pustą butelkę rzucił za ogrodzenie. I jak się zdaje nie ma w tym nic nadzwyczajnego, przynajmniej dla osób wraz z nim oczekującym na przystanku. Na terenie cmentarza butelek rzeczywiście jest dużo. A wejść można przez uszkodzone ogrodzenie od strony ul. Sienkiewicza.

Zachowane macewy znajdują się tylko w części południowo-wschodniej, czyli w prawo od uszkodzonego ogrodzenia. Poniżej droga do macew (ścieżka jest wydeptana).

Obrazek

Teren jest gęsto porośnięty młodymi drzewami i krzewami.

Obrazek


Zdjęcia z dnia 04.08.2012 r.