Agatówka – cmentarz wojenny i epidemiczny

Cmentarza tego nie odnalazłem w dostępnej mi literaturze tematu. W internecie jest tylko jedno miejsce w którym można o tym miejscu przeczytać – Wikipedia.

Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

„W lesie przy drodze, za torami przy skrzyżowaniu dróg położony jest cmentarz z okresu I wojny światowej. Byli tu pochowani ludzie cywilni, którzy zmarli na choroby zakaźne. Jeden grób pochodzi z 1939 roku.”

Tyle w Wikipedii na temat tego miejsca napisano. Ten tekst odnalazłem dopiero po dostrzeżeniu na Geoportalu zaznaczonego cmentarza w lesie. I wcale nie jest powiedziane, że na miejscu wszyscy wiedzą o istnieniu tego miejsca. Podczas pierwszej wizyty w Agatówce nie potrafiłem cmentarza odnaleźć i zapytałem przejeżdżającego drogą rowerzystę o lokalizację – stwierdził tylko, że nie potrafi mi pomóc. Tymczasem obaj staliśmy kilkadziesiąt metrów od poszukiwanego miejsca. Podczas drugiej wizyty już byłem lepiej przygotowany i dotarłem na miejsce już przy drugiej próbie (nie byłem pewien którą drogę wybrać i zdałem się na intuicję, dlatego musiałem jeszcze sprawdzić drugą drogę). Na miejscu zaskoczyła mnie ogromna liczba mrówek. Nie dawało się ustać w miejscu. Nie wiem czy na terenie ogrodzonym znajdują się jakieś mogiły – nie sprawdziłem. A więcej informacji na temat cmentarza dopiero szukam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek