Ryki – stary cmentarz parafialny – Zapomniane cmentarze

Cmentarz przy ulicy Młynarskiej został założony przed rokiem 1834 (ale po 1818). Jeszcze w 1836 nie posiadał ogrodzenia. W początkowym okresie chowano tu także niekatolików i nieochrzczone dzieci. W 1860 z powodu przepełnienia został zamknięty. Jednak nadal dokonywano tu pochówków czego dowody znajdują się na nagrobkach. W 1973 roku z inicjatywy miejscowego proboszcza wybudowano na nowo mur otaczający cmentarz. Od kilkunastu lat prowadzone są kwesty na rzecz renowacji nagrobków.

Obrazek

Wg informacji zamieszczonych w „Encyklopedii Ryk” pod red. Tomasza Niemirowskiego na cmentarzu tym spoczywają m.in.:

Cytuję:

…Zakrzewscy – uczestnicy powstania listopadowego; Eugeniusz Wojnowski i Michał Dobrowolski – uczestnicy powstania styczniowego…
…tragicznie zmarły Witold Kossak – brat znanej pisarki, Zofii Kossak – Szczuckiej, bliski krewny malarza Wojciecha Kossaka i Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej; najbliżsi z rodziny malarza Leona Wyczółkowskiego: ojciec – Mateusz, matka – Antonina z Falińskich Wyczółkowska, a także dziadkowie ze strony matki, ciotki, wujkowie i dalsi krewni…
…Władysław Skalski – przemysłowiec, który jako pierwszy zastosował w Rykach elektryczność; żołnierze z czasu II wojny światowej; okoliczni właściciele ziemscy, dworscy oficjałowie oraz przemysłowcy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z dnia 10.05.2009 r.

Lokalizacja