To kolejny cmentarz który równie dobrze mógłby trafić do działu z cmentarzami z I wojny światowej. Taki był bowiem jego początek.
Założony na stokach reduty dęblińskiej twierdzy stał się miejscem spoczynku żołnierzy armii austro-węgierskiej i niemieckiej oraz rosyjskiej. Żołnierze I wojny pochowani na cmentarzu Balonna to nie tylko polegli w ofensywie 1915 roku. W latach 1916-1919 na cmentarzu chowano zmarłych szpitalu wojennym rannych ze wszystkich armii. Ostatni żołnierze Wielkiej Wojny, których pochowano na cmentarzu powracali z rosyjskiej niewoli. Łącznie spoczęło ich tu ok. 200. W okresie wojennym i zaraz po nim na cmentarzu znajdowało się ok. 200 mogił pojedynczych ułożonych w rzędy. Do dnia dzisiejszego zachował się układ rzędowy w części cmentarza. Teraz jednak są to mogiły rzędowe. Nagrobki na mogiłach ustawiono w latach dziewięćdziesiątych. Większość odwołuje się do pochowanych na cmentarzu żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Podobno wśród nich jest kilka wymieniających I wojnę światową. Ja ich nie odnalazłem, choć też nie sprawdzałem ich krzyż po krzyżu.
Po zakończeniu działań wojennych cmentarz stał się cmentarzem garnizonowym Dęblina. W okresie międzywojennym także na tym cmentarzu chowano zmarłych jeńców bolszewickich (219 osób). W drugiej połowie dwudziestolecia międzywojennego na cmentarzu pojawiły się obok grobów wojskowych i rodzin wojskowych także groby cywilów mieszkających w pobliskiej Irenie (dziś część Dęblina) i jej okolicach. W Urzędzie Miasta znajduje się lista osób pochowanych na cmentarzu po grudniu 1919 r. Do celów grzebalnych cmentarz został zamknięty w roku 1938. Co nie znaczy, że nie ma tu późniejszych grobów.
Groby polskich lotników
Groby lotników czechosłowackich (na kamieniu umieszczono datę 2 IX 1939)
Idąc dalej wgłąb cmentarza
Powrót do bramy głównej
Zdjęcia ze śniegiem wykonałem w marcu 2009 roku. Letnie zdjęcia zaś zrobiłem w maju 2010 roku. Informacje o cmentarzu z tablicy informacyjnej oraz z książki: M. Dąbrowski, Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim, Lublin 2004, str. 89-90. Nazwa cmentarza pochodzi od dawnej nazwy reduty powstałej z kolei od nazwy oddziału rozpoznawczego który używał balonów do oznaczania celów dla dział twierdzy.
Daty wykonania zdjęć: 08.03.2009 i 22.05.2010.
Lokalizacja