Annopol – cmentarz żydowski

Cmentarz założony około roku 1800. Zastąpił nekropolię zlokalizowaną w pobliżu nieistniejącej już synagogi. Po starym cmentarzu nie pozostały do dziś żadne ślady. Nowy choć zdewastowany podczas wojny i po niej jest dziś obiektem zabytkowym. Na terenie cmentarza postawiono skromny pomnik. Teren ogrodzono. W trawie leżą fragmenty macew.

Szukając cmentarza przed wyjazdem rzuciłem okiem na zdjęcia lotnicze z geoportalu. Cmentarz jest tam łatwo rozpoznawalny przez alejkę z czerwonej kostki cementowej prowadzącej do pomnika. Sam pomnik stoi na środku kirkutu.

Żydzi w Annopolu mieszkali być może już przed XVIII w. Z XVIII wieku pochodzą pierwsze zapisane informacje o ich obecności w ówczesnym Annopolu lub Rachowie (Annopol założono na gruntach wsi Rachów). W okresie międzywojennym byli ponad siedemdziesięcioprocentową większością mieszkańców osady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rzut oka spod pomnika w stronę bramy wejściowej cmentarza.

Obrazek

Mogiła w Rachowie

Rachów jest obecnie częścią miasta Annopol. W 1943 roku w Rachowie okupanci zamordowali i pogrzebali grupę Żydów. Być może była to grupa ok. 630 osób przewiezionych do Rachowa z obozu w Budzyniu pod Kraśnikiem. Byli do Żydzi austriaccy i niemieccy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z dnia 30.07.2010 r.

Lokalizacja