Stary Dzików – cmentarz żydowski

Założony pod koniec XIX wieku cmentarz żydowski w Starym Dzikowie dziś jest tylko kępą drzew polu. Wg informacji dostępnych na stronach Wirtualnego Sztetlu nie ma na terenie nekropolii ani jednego nagrobka. Pozostał ślad na mapach WIG i drzewa. Na tym cmentarzu spoczywa ojciec Isaaca Bashevisa Singera.
Źydzi do Starego Dzikowa przybyli pod koniec wieku XV. Pod koniec wieku XVIII odnotowano 80 mieszkańców tej miejscowości wyznających judaizm. W 1939 było to ok. 360 osób. To niewiele, patrząc na liczbę ludności osady w 1938 r. (2550 osób, w tym 1361 Ukraińców).


Pokaż Judaika na większej mapie

Obrazek

Obrazek

Do cmentarza nie prowadzi żadna ścieżka, nie ma też miedzy którą można by podejść bez niszczenia upraw. Z tego względu ograniczyłem się jedynie do wykonania zdjęć z drogi gruntowej.

Synagoga

Wzniesiona pod koniec XIX w. Zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie służyła jako dom kultury, a następnie kino. Od lat 90-tych XX wieku stoi opuszczona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia z dnia 20.07.2013 r.

1 thought on “Stary Dzików – cmentarz żydowski

  1. Rzeczywiście, nie ma śladów w postaci nagrobków.To jedynie kępa drzew do której można dotrzeć dość wygodną miedzą.Dla zainteresowanych służę zdjęciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.