Stary Dzików – cmentarz żydowski

Założony pod koniec XIX wieku cmentarz żydowski w Starym Dzikowie dziś jest tylko kępą drzew polu. Wg informacji dostępnych na stronach Wirtualnego Sztetlu nie ma na terenie nekropolii ani jednego nagrobka. Pozostał ślad na mapach WIG i drzewa. Na tym cmentarzu spoczywa ojciec Isaaca Bashevisa Singera.
Źydzi do Starego Dzikowa przybyli pod koniec wieku XV. Pod koniec wieku XVIII odnotowano 80 mieszkańców tej miejscowości wyznających judaizm. W 1939 było to ok. 360 osób. To niewiele, patrząc na liczbę ludności osady w 1938 r. (2550 osób, w tym 1361 Ukraińców).


Pokaż Judaika na większej mapie

Obrazek

Obrazek

Do cmentarza nie prowadzi żadna ścieżka, nie ma też miedzy którą można by podejść bez niszczenia upraw. Z tego względu ograniczyłem się jedynie do wykonania zdjęć z drogi gruntowej.

Synagoga

Wzniesiona pod koniec XIX w. Zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie służyła jako dom kultury, a następnie kino. Od lat 90-tych XX wieku stoi opuszczona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia z dnia 20.07.2013 r.

2 thoughts on “Stary Dzików – cmentarz żydowski

  1. Rzeczywiście, nie ma śladów w postaci nagrobków.To jedynie kępa drzew do której można dotrzeć dość wygodną miedzą.Dla zainteresowanych służę zdjęciami.

  2. Nagrobki prawdopodobnie są pod asfaltem drogi biegnącej wzdłuż cmentarza. Na pewno Niemcy użyli ich do utwardzenia tej drogi jeszcze gdy była gruntowa.

Możliwość komentowania jest wyłączona.