Cichostów – cmentarz wojenny

Cichostów w gminie Milanów

Cmentarz wojenny założony w 1915 roku. Tak informuje strona internetowa gminy Milanów. Szukając informacji w wydawnictwie „Zabytkowe cmentarze. Woj. bialskopodlaskie” już przy pierwszym słowie się zastanowiłem. Brzmi ono – czynny. Jeżeli czynny to dlaczego nie ma go na mapach? Nie odnalazłem go w geoportalu. Nawet na mapach WIG nie byłem pewien czy go odnalazłem. Jedyne miejsce które mi na nich pasowało na cmentarz to była zielona plama na mapie obok wiatraka. I miałem nadzieję, że choć trochę wiatraka jeszcze pozostało by wskazać mi lokalizację cmentarza.

Cmentarz to teren porośnięty gęsto akacjami na zdjęciu powyżej. Nie ma za to na zdjęciach „pozostałości wiatraka”. Jedną pozostałością jest nie mieszczący się w kadrze kasztanowiec (na lewo od akacjowych zarośli) o czym powiedział mi mieszkający w pobliżu potomek właścicieli wiatraka. Nie był pewien czy pozostał tam jeszcze młyński kamień, a ja tego nie sprawdziłem :( .

Od strony drogi akacjowy zagajnik odcięty jest rowem. Brzeg rowu wygląda jak śmietnisko. Na rogu cmentarza jest miejsce oczyszczone z akacji z pomnikiem nagrobnym wspominającym pochowanych w tym miejscu żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku.

Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to cmentarz z I wojny i nie jest to cmentarz czynny. Ale… Jednak cmentarz powstał w 1915 roku. Powstał w celu pochowania poległych tu w tym roku żołnierzy. Później też był wykorzystywany. Tu bowiem tak jak w pobliskim Okalewie mieszkała duża grupa osadników niemieckich. Posiadali swój kościół (dziś na jego miejscu stoi nowy dom), a od 1915 roku także cmentarz. Być może z niego korzystali też mieszkańcy Okalewa po zamknięciu w 1936 r. ich cmentarza. Co jednak pozostało? Mój przewodnik pamiętał, że było tu wiele krzyży. Z trudem odnaleźliśmy ich resztki.

Już w pobliżu pomnika żołnierzy wrześniowych widać trochę gruzu który kiedyś mógł być pomnikiem (może dawnym pomnikiem tych żołnierzy?).

Wydawało się początkowo, że poza tym pomnikiem i kilkoma kamieniami będzie można fotografować tu tylko przyrodę.

Smutny widok na cmentarzu to chyba pustka i brak śladów po dawnych pomnikach.

Dopiero na przeciwnym końcu cmentarza znalazłem pozostałości pomników nagrobnych. W tle widać już pola uprawne.

To wszystkie ślady na powierzchni cmentarza założonego w 1915 roku dla poległych w walce żołnierzy. Nie wiem ilu ich było i w jakich oddziałach służyli.

Zdjęcia wykonałem 08.05.2011.

Lokalizacja