Stoczek – cmentarz żydowski

O cmentarzu żydowskim w Stoczku niewiele wiadomo. Np. nie wiadomo kiedy powstał. Przy ulicy Węgrowskiej w Stoczku jest teren ogrodzony na którym zebrano ocalałe macewy. Nie obejmuje on całego terenu cmentarza. Resztę terenu – już bez nagrobków – porastają drzewa. Za bramą wejściową znajduje się alejka prowadząca prosto do pomnika postawionego tu w 1946 roku. Macewy zaś ukryte są wśród rosnących obok alejki krzewów.

Obrazek

Do obecnego stanu cmentarz doprowadzono w roku 1984 (budowa ogrodzenia, alejki, zebranie macew). Kostka użyta do wyłożenia alejki jest jednak młodsza. Być może wykonywano tu jakieś prace i później.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mam zielonego pojęcia co to za kolumny ustawiono pomiędzy macewami. Nie ma na nich żadnych napisów. Może też stały na cmentarzu, a może nie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten kamień szczególnie mnie zainteresował – nie posiada śladów inskrypcji. Rzut oka od tyłu wystarczył. On nie powinien stać pionowo. To tumba, a nie macewa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bo obejrzeć dokładnie macewy należałoby się wczołgać pod krzaki. Ale to dobry sposób na pierwszy rząd nagrobków, a są dwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wchodząc na teren cmentarza zastałem tam młodych ludzi robiących zdjęcia pomnikom. Trawa była świeżo skoszona. Zebrałem nieliczne śmieci. Ogólnie miejsce jest zadbane tylko ten utrudniony dostęp do macew…

Obrazek

Zdjęcia z dnia 21.07.2012 r.

Lokalizacja