Garbów – cmentarz wojenny

Cmentarz ten zlokalizowany jest pomiędzy miejscowościami Garbów i Zagrody. Dotąd nie trafił na listę cmentarzy w dwóch znanych mi bazach danych zawierających informacje o cmentarzach z pierwszej wojny światowej.

Nazywany bywa cmentarzem niemieckim ale na pewno nie tylko Niemcy tu spoczęli. W 1930 r. na ten cmentarz przeniesiono szczątki żołnierzy z Jastkowa gdy tworzono tam cmentarz jednolicie legionowy. Wtedy to do Garbowa przeniesiono na istniejący wcześniej cmentarz wojenny 108 ciał żołnierzy armii austro-węgierskiej i 23 ciała żołnierzy rosyjskich. Wszyscy przeniesieni zginęli w dniach 30.07.1915 – 03.08.1915. Brak natomiast informacji o liczbie pochówków znajdujących się w Garbowie wcześniej oraz o czasie w jaki polegli wcześniej tu pochowani. Nie ma też informacji o nazwiskach poległych. Jest tylko pamięć.

Szczęśliwie pamięć pielęgnowana jest przez młodzież w szkole. O lokalizacji cmentarza dowiedziałem się od młodych mieszkańców Garbowa, po nieudanej próbie ze starszymi. Ale później i starsi znający temat się trafili.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia wykonałem 27.07.2009.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.