Cmentarz wojenny założono obok cmentarza parafialnego przy drodze do Leżajska. W chwili obecnej jest włączony w obręb cmentarza parafialnego. Wg informacji z „Zabytkowych cmentarzy…” cmentarz pierwotnie przecinała na całej jego długości alejka (istnieje nadal), a w środkowej części rozszerzała się omijając z dwóch stron pomnik. W chwili obecnej za pomnikiem zaczyna się już teren zajęty przez nowe pochówki. Po obu stronach alejki znajdowały się po dwa rzędy mogił z betonowymi obramowaniami. Alejka została przesunięta o jeden rząd mogił. Pierwotnie na mogiłach znajdowały się też betonowe krzyże – zostały zastąpione drewnianymi.
Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie
Przy wejściu na teren cmentarza znajduje się tablica informacyjna.
Szczególnie zwróciłem uwagę na informację o napisie umieszczonym z tyłu pomnika. W „Zabytkowych cmentarzach…” zapisano to co na tablicy pominięto. Napis na pomniku pierwotnie było po niemiecku. Wersja: WY ZA NAS//MY ZA WAS pochodzi z połowy lat osiemdziesiątych, gdy pomnik wyremontowano.
W latach dziewięćdziesiątych krzyże były brzozowe. Czy jednak pomnik został wzniesiony na terenie cmentarza rzeczywiście (tak jak napisano na tablicy) podczas okupacji austro-węgierskiej? Data z pomnika (1940) może informować o przeprowadzonym remoncie ale tego nie jestem pewien w 100%. „Zabytkowe cmentarze…” zawierają informację, że mogiły na cmentarzu są pojedyncze. Mimo tego nie wiadomo ilu poległych tu pochowano – około połowy cmentarza wojennego dziś już jest zajęta przez nowe pochówki.
W Rudniku nad Sanem znajdują się jeszcze dwa cmentarze wojenne. Jeden na terenie parku dworskiego – park i dwór obecnie zwrócone dawnym właścicielom i ogrodzone. Drugiego cmentarza jeszcze nie odnalazłem, ma znajdować się w okolicach przeprawy promowej przez San.
Na terenie cmentarza pochowano także polskiego oficera poległego podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.