Rudnik nad Sanem – cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny założono obok cmentarza parafialnego przy drodze do Leżajska. W chwili obecnej jest włączony w obręb cmentarza parafialnego. Wg informacji z „Zabytkowych cmentarzy…” cmentarz pierwotnie przecinała na całej jego długości alejka (istnieje nadal), a w środkowej części rozszerzała się omijając z dwóch stron pomnik. W chwili obecnej za pomnikiem zaczyna się już teren zajęty przez nowe pochówki. Po obu stronach alejki znajdowały się po dwa rzędy mogił z betonowymi obramowaniami. Alejka została przesunięta o jeden rząd mogił. Pierwotnie na mogiłach znajdowały się też betonowe krzyże – zostały zastąpione drewnianymi.

Obrazek


Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie
Obrazek

Przy wejściu na teren cmentarza znajduje się tablica informacyjna.

Obrazek

Szczególnie zwróciłem uwagę na informację o napisie umieszczonym z tyłu pomnika. W „Zabytkowych cmentarzach…” zapisano to co na tablicy pominięto. Napis na pomniku pierwotnie było po niemiecku. Wersja: WY ZA NAS//MY ZA WAS pochodzi z połowy lat osiemdziesiątych, gdy pomnik wyremontowano.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W latach dziewięćdziesiątych krzyże były brzozowe. Czy jednak pomnik został wzniesiony na terenie cmentarza rzeczywiście (tak jak napisano na tablicy) podczas okupacji austro-węgierskiej? Data z pomnika (1940) może informować o przeprowadzonym remoncie ale tego nie jestem pewien w 100%. „Zabytkowe cmentarze…” zawierają informację, że mogiły na cmentarzu są pojedyncze. Mimo tego nie wiadomo ilu poległych tu pochowano – około połowy cmentarza wojennego dziś już jest zajęta przez nowe pochówki.

W Rudniku nad Sanem znajdują się jeszcze dwa cmentarze wojenne. Jeden na terenie parku dworskiego – park i dwór obecnie zwrócone dawnym właścicielom i ogrodzone. Drugiego cmentarza jeszcze nie odnalazłem, ma znajdować się w okolicach przeprawy promowej przez San.

Na terenie cmentarza pochowano także polskiego oficera poległego podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia z dnia 27.08.2011 r.

1 thought on “Rudnik nad Sanem – cmentarz wojenny

  1. Witam. Szukam grobu mojego pradziadka który zginął w 1914 roku. Nazywał się Tomasz Łysiak. Nikt nigdy nie szukał Jego grobu. Walczył na Lubelszczyźnie, ale dokładnie nie wiem gdzie. Bardzo ciekawa jest ta strona… Serdecznie pozdrawiam!!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.