Maziarnia-Pęk – cmentarz wojenny

Cmentarz ukryty w lesie. Opisany w Zabytkowych cmentarzach jako cmentarz w miejscowości Pęk. Od paru lat wieś nazywa się Maziarnia-Pęk. Przeglądając archiwalne mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego można zauważyć, że w pobliżu biegła kiedyś droga do Janowa Lubelskiego. Cmentarza na nich nie zaznaczono. Dziś są tu głównie łąki i lasy. I jedna wąska droga biegnąca z Maziarni do Maziarni-Pęku i dalej do Deputatów.


Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie
Cmentarz znajduje się około 150 m od brzegu lasu i około 20 m od gruntowej leśnej drogi. Nie ma tu żadnych znaków, które ułatwiłyby odnalezienie cmentarza. Jego lokalizacja jest jednak znana w okolicy. Już w Maziarni – kilka kilometrów od Maziarni-Pęku – dowiedziałem się, że cmentarz został odnowiony. I że łatwo do niego trafić. To drugie nie do końca jest prawdą. Łatwo przejechać w pobliżu cmentarza i go nie zauważyć. Poniżej widok z najbliższej cmentarza drogi leśnej. Zdjęcie zrobione w kwietniu. W lecie na pewno będzie jeszcze trudniej.


Zdjęcia z dnia 27.04.2012 r.

Przed odnowieniem cmentarz ogrodzony był drewnianymi sztachetami. Za ogrodzeniem znajdowało się 18 słabo widocznych mogił pojedynczych w dwóch rzędach. Na mogiłach stały proste brzozowe krzyże. Spoczywają tu żołnierze armii austro-węgierskiej polegli lub zmarli w szpitalu polowym w Pęku w sierpniu 1915 roku.