Stalowa Wola (Rozwadów) – cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny w Rozwadowie znajdował się obok cmentarza parafialnego. Tak było na pewno jeszcze w 1995 roku. Latem 2011 roku już nie zastałem go jako osobnej nekropolii. Teraz jest już częścią cmentarza parafialnego. Stan cmentarza z końca XX wieku wg zapisów w „Zabytkowych cmentarzach” przedstawiał się następująco:

Pierwotne rozplanowanie nieczytelne, mogiły ziemne zatarte. Na cmentarzu pochowani w mogiłach pojedynczych i zbiorowych żołnierze wojsk austro-węgierskich i rosyjskich polegli w 1914 r. i żołnierze Wojska Polskiego polegli z 1939 i 1944 r. Zachowane dwa nagrobki: sarkofag z tablicą inskrypcyjną w językach węgierskim i niemieckim Karola Bauera, porucznika rezerwy c.k. armii 1 Batalionu Strzelców Polowych poległego w bitwie pod Rozwadowem oraz obelisk z tablicą z napisem: JAN MENDLOWSKI, LAT 34, +9.X.1914 R//PADŁ ŚMIERCIĄ BOHATERSKĄ WRAZ Z KOLEGAMI oraz drewniany krzyż prawosławny. Teren porośnięty trawą. Wzdłuż ogrodzenia młode klony, lipy i wiązy; brak starodrzewu.

Widok spod sarkofagu w stronę bramy wejściowej.

Obrazek


Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

Pomnik żołnierzy poległych w II wojnie światowej.

Obrazek

Obelisk Jana Mendlowskiego

Obrazek

Obrazek

Sarkofag Karola Bauera

Obrazek

Obrazek

Mimo wielu prób nie udało mi się wykonać zdjęcia z czytelną inskrypcją.

Obrazek

Obrazek

Pozostały teren cmentarza – gdzieś tu były kiedyś widoczne mogiły.

Obrazek

Kapliczka? – na terenie cmentarza wojennego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Resztki dawnego ogrodzenia i bramy cmentarnej. Czy krzyż prawosławny zniknął wraz z dawnym ogrodzeniem? Czy może stało się to wcześniej?

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia z dnia 07.08.2011 r.

1 thought on “Stalowa Wola (Rozwadów) – cmentarz wojenny

  1. Cmentarz powoli „podnosi się z niepamięci” . Na jednym ze zdjęć, to nie kapliczka, tylko nagrobek. Obecnie jest on odrestaurowany http://przywrocmypamiec.pl/f/s/1163/208432/Edytor/Image/cm_woj/wladyslaw_bozek_1914.jpg

Możliwość komentowania jest wyłączona.