Ożarów – cmentarz żydowski

Należący obecnie do województwa świętokrzyskiego Ożarów posiada ponad czterystu-letni cmentarz żydowski. Większość mieszkańców przez prawie trzy wieki stanowili tu Żydzi. Mnie przyciągnęły tu widziane na stronach Wirtualnego Sztetlu zdjęcia macew. Dotąd nie widziałem tak ładnych i bogatych. Zapewne i osoby na których grobach macewy te stawiano należały do grupy zamożnych Żydów. Dobry stan macew jest wynikiem ich przechowywania w dobrych warunkach do czasu odnowienia cmentarza. Prace renowacyjne rozpoczęto w 2001 roku.

Obrazek


Pokaż Kirkuty na większej mapie

Teraz cmentarz pozostawiono naturze sądząc po tym co zastałem na miejscu. Nawet koszenie trawy chyba odbywa się jedynie między murem otaczającym kirkut i jezdnią ul. Partyzantów. Na terenie nekropolii znaleźć można szklane butelki i opakowania po przekąskach. Za to nie widać macew których zdjęcia tu mnie przyciągnęły. Szczęśliwie zastałem na terenie cmentarza dwoje spacerujących młodych ludzi. Na pytanie o macewy wskazali mi największe zarośla. Faktycznie tam je znalazłem. Na ziemi jednak są widoczne śladu macew połamanych – pokryte mchem więc nie nowe. Oraz poprzewracane macewy również od dawna znajdujące się w pozycji leżącej. Całość gęsto porośnięta pokrzywami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ścieżka z fragmentem macewy

Obrazek
Macewa leżąca w pokrzywach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia z dnia 24.07.2010 r.

Synagoga

Murowaną synagogę w Ożarowie wybudowano w XVIII wieku. Stoi do dziś przy drodze z Ożarowa do Tarłowa. To jak dziś wygląda zawsze odstraszało mnie od robienia zdjęć i poruszania jej tematu.

Budynek został uszkodzony podczas I wojny światowej. Uszkodzenia musiały być poważne ponieważ remont przeprowadzony w okresie międzywojennym wiązano z zaniedbaniami w remoncie budynków chederu i mykwy oraz remontem ogrodzenia cmentarza. Budynek podczas kolejnej wojny został zdewastowany przez Niemców. Po wojnie przebudowano go adaptując najpierw na kino, później na magazyn i sklep spółdzielczy. Do dziś pełni tą rolę. W wyniku przebudowy dachu i wnętrza, zamurowania okien i wykuciu nowych otworów okiennych oraz usunięciu ozdobnego portalu jest już niemal nowym budynkiem. Trudno skojarzyć go z czterema wiekami zamieszkiwania Żydów w Ożarowie.


Zdjęcia z dnia 17.03.2012 r.

Strona na której można zobaczyć zdjęcie synagogi z 1939 roku