Klimontów – cmentarz żydowski

Cmentarz w Klimontowie powstał prawdopodobnie w wieku XVIII. Znajduje się za synagogą. Zdewastowany podczas okupacji niemieckiej. Teren cmentarza w latach pięćdziesiątych przekazano szkole, a pozostałe, nieliczne już macewy usunięto. Dziś znajdują się one w rogu dawnego cmentarza na terenie szkolnym. Podczas pierwszej wizyty w Klimontowie jeszcze tego nie wiedziałem i szukałem w pobliżu cmentarza katolickiego wychodząc z założenia, że skoro jest tam nowy cmentarz to prędzej tam znajdę macewy niż na terenie starego cmentarza. W tym wypadku jednak nowy cmentarz to tylko teren przeznaczony do celów grzebalnych na którym nie dokonano żadnego pochówku.

Pokaż Judaika na większej mapie
Teren cmentarza jest zadbanym placem zieleni bez określonej funkcji. A do miejsca w którym złożono macewy nie dotarłem.


Zdjęcia z dnia 04.08.2012 r.

Synagoga

Neoklasycystyczny budynek wzniesiony w 1851 roku. Orientowany. Na planie prostokąta. Prace budowlane prowadził miejscowy majster Sobkowski, o czym informuje tablica umieszczona nad wejściem do synagogi.

Obrazek

Przed 1862 rokiem rozebrano wcześniejszą – drewnianą synagogę. W okresie II wojny światowej okupanci zdewastowali wnętrze bożnicy ale większych zniszczeń dokonano później, gdy budynek zaadaptowano na punkt skupu warzyw i owoców. Wtedy usunięto bimę i we wnętrzu wydzielono pomieszczenie dla pracownika skupu. W latach osiemdziesiątych opuszczony i niszczejący budynek planowano przystosować do celów kulturalnych, na planach jednak się zakończyło. Obecnie budynek używany jest co roku podczas Brunonaliów (organizowanych w Klimontowie) jako miejsce koncertów kameralnych.

Brunonalia to impreza kulturalna organizowana by uczcić urodziny Brunona Jasieńskiego – urodzonego w Klimontowie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
31.07.2009 r.

Tak było w lipcu 2009 roku. W sierpniu roku następnego zauważyłem, że przez rok…

Obrazek
07.08.2010 r.

… nic się nie zmieniło.

Sześć zdjęć wnętrza znaleźć można na stronie Klimontowa