Szydłów – cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Szydłowie założono prawdopodobnie przed 1470 r. Funkcjonował nieprzerwanie do II wojny światowej. Wtedy to został zniszczony. Ocalałe macewy zgromadzono w muzeum działającym w dawnej synagodze. Teren cmentarza to dzisiaj sady i pola należące do prywatnych właścicieli. Na zdjęciu widać teren zajmowany przez kirkut.


Zdjęcie z dnia 06.07.2013 r.

Synagoga

Jak to ładnie napisano w Wikipedii

synagoga znajduje się na skraju wsi przy ul. Targowej 3

Ten „skraj wsi” jest przy murze otaczającym nie tyle wieś co jej część. Wolę tu określenie „stare miasto” nawet jeżeli jest ono częścią wsi.

Obrazek


Pokaż Judaika na większej mapie

Szydłów był miastem. Prawa miejskie otrzymał w w 1329 roku. Można też założyć, że od tego momentu Żydzi zaczęli osiedlać się w Szydłowie. Jednak synagogę wybudowali dopiero w połowie XVI w. Jest to budynek prostokątny, którego mury są ozdobione blankami, a szczyt zwieńczony arkadami. W zależności od źródła jest to późny gotyk lub wczesny renesans. Także dla jednych blanki są ozdobą dla innych elementem obronnym. Wrażenie tego militarnego znaczenia budynku pogłębiają potężne przypory ścian. Faktem jest że miasto było zdobywane i rujnowane przez najeźdźców, a synagoga poważnie ucierpiała dopiero pod koniec XIX wieku w wyniku pożaru. Wcześniej jednak, już na początku wieku XVII od zachodu dobudowano do niej drewnianą przybudówkę na piętrze której znajdował się babiniec. Pod koniec wieku XVIII pokryto wnętrze nowymi malowidłami. Jednak w wyniku zniszczeń z czasów okupacji niemieckiej niewiele z tego pozostało do dnia dzisiejszego. Pod tynkami odnaleziono daty dotyczące kolejnych remontów (1699 i 1784). Niemcy wykorzystywali budynek jako magazyn i jak zwykle usunęli znajdującą się na środku bimę. Nie zniszczono jednak znajdującej się na ścianie wschodniej wnęki Aron ha-Kodesz. Po wojnie zdewastowany budynek wyremontowano z przeznaczeniem na Dom Kultury. W chwili obecnej mieści się tu muzeum prezentujące eksponaty związane ze społecznością żydowską.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia z dnia 31.07.2009 r.
W 2010 roku prowadzono prace ziemne na terenie Szydłowa.

Obrazek
Zdjęcie z dnia 07.08.2010 r.