Skierbieszów – cmentarz wojenny

Skierbieszów w powiecie zamojskim. O cmentarzu wojennym wiadomo niewiele. Na pewno jest wpisany do rejestru zabytków. Informacji zamieszczonych na mapach Targeo nie mam jak zweryfikować.

W Targeo zapisano:

Założony w 1915 r., o pow. 0,05 ha, pochowanych jest 50 żołnierzy armii rosyjskiej i 320 żołnierzy armii niemieckiej.

W przeciwieństwie do trzech pozostałych cmentarzy odwiedzonych przeze mnie tego samego dnia tu zachowały się dwie tabliczki z nazwiskami poległych żołnierzy. Niestety tylko jedna z nich jest jeszcze czytelna.

Cmentarz znajduje się ok. kilometra od centrum Skierbieszowa. By do niego dojechać należy wjechać w drogę zaczynająca się na przeciwko kościoła w Skierbieszowie i jechać się nią nie zważając na drogi boczne (z wyjątkiem jednej z pierwszeństwem).

Zdjęcia wykonano 02.04.2011

Lokalizacja

2 thoughts on “Skierbieszów – cmentarz wojenny

 1. Witam
  Pod koniec października 2014 r. miałem okazję być w Skierbieszowie i odwiedziłem opisany przez Pana cmentarz wojenny. Oprócz widocznej na Pańskiej fotografii „tablicy informacyjnej”, na ogrodzeniu znajdują się jeszcze dwie inne.
  Pierwsza: stara, metalowa tabliczka, ledwie czytelna (jednak można odczytać, że pochowano na nim żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej).
  Druga: współczesna (taka jak na Pańskiej fotografii).
  Tekst na niej jest następujący:
  „Cmentarz z I wojny światowej w Skierbieszowie założony w 1915 r. W 15 mogiłach ziemnych pochowanych jest 50 żołnierzy armii niemieckiej.”

 2. Setna rocznica wybuchu I wojny światowej to był dobry moment by uzupełnić informacje o cmentarzach i je uporządkować. Cieszę się, że w Skierbieszowie z tej okazji uzupełniono informacje o cmentarzu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.