Bychawka – cmentarz wojenny

Bychawka lub Pawłów. Częściej podaje się tą pierwszą miejscowość choć zabudowania drugiej z nich są znacznie bliżej cmentarza. Jednak Pawłów leży w gminie Strzyżewice zaś Bychwka w gminie Bychawa. Do odwiedzin kusiły mnie informacje ze strony internetowej Bychawy. Dlaczego informacje mnie kusiły? Marek Kuna napisał artykuł na temat tego cmentarza. Zamieścił w nim też grafikę przedstawiającą dawny wygląd cmentarza. Artykuł do zobaczenia jest pod tym linkiem. Informacje te można jeszcze uzupełnić. Zdaniem M. Dąbrowskiego spoczywają tu także żołnierze polegli w 1914 roku.

Zdjęcie wykonane z drogi asfaltowej w Pawłowie niemal na wprost cmentarza znajdującego się na skraju lasu. Cmentarz znajduje się w centrum kadru.

Dopiero stając na skraju lasu można zobaczyć wyraźnie wystający jego kawałek porastający miejsce spoczynku ponad 1100 żołnierzy.

Cmentarz od lasu oddziela polna droga. Z niej można zauważyć tablice informujące o przeznaczeniu miejsca i o konsekwencjach niszczenia zieleni na terenie cmentarza. W rowie przy cmentarzu leżą duże ilości śmieci ale to chyba nie ma związku z brakiem tablicy zakazującej ich wyrzucania.

Wśród tablic jest i zawierająca treść znaną i ze wspomnianej wyżej strony internetowej.

Wejścia na cmentarz jako takiego nie ma. Kopiec zajmuje niemal całą szerokość cmentarza, wejście znajdowało się od południa ale tam dziś są pola uprawne. Krzyż na szczycie kopca porośniętego barwinkiem.

Teren cmentarza za kopcem przypomina widoki z drugiej strony – las.

Widok na szczyt kopca z terenu cmentarza.

To samo ale zdjęcie wykonane kilka metrów dalej od kopca.

Za krzewami żółci się rzepak.

Barwinek z krzyżem w tle i w pełnym słońcu ponad drzewami.

Widok spod cmentarza w stronę z której wykonałem pierwsze zdjęcie.

I ostatni rzut oka na cmentarz

Zdjęcia wykonałem 14.05.2011.

Lokalizacja