Niedrzwica Kościelna – cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny w Niedrzwicy Kościelnej należy do grupy cmentarzy zadbanych. Posiada formę kopca o wysokości 5 m. Gmina nadała mu jeszcze jedną funkcję – punktu widokowego. Na szczyt prowadzą schody, dla ułatwienia wspinaczki zamontowano też poręcze.

Są dwa źródła informacji o pochowanych tu żołnierzach: praca Marcina Dąbrowskiego pt. „Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim” oraz strona internetowa gminy Niedrzwica Duża.
Dąbrowski podaje ogólną liczbę pochowanych żołnierzy w wysokości 630. Gmina podwyższa ją (a za nią Wikipedia) do 717. W szczegółach różnic jest jeszcze więcej.

Gmina podaje: 711 żołnierzy armii cesarsko-królewskiej i 7 żołnierzy armii carskiej (z dodawania nie wychodzi 717). Z ogólnej liczby zmarłych 483 ma ustaloną tożsamość.
M. Dąbrowski: 290 żołnierzy c.k. armii i 160 armii carskiej poległych w okresie 27 VIII – 7 IX 1914 oraz odpowiednio 130 i 50 zmarłych w dniach 20 – 22 VII 1915 roku.

Nie chcę jednak sprowadzać tematu do rozważań z pogranicza księgowości czy arytmetyki. W ten sposób giną ludzie i zostają liczby. Miejsca tego szukałem w dwóch podejściach. Nie jest widoczne ze wsi. Znajduje się za to przy szlaku turystycznym.

Widok ze szczytu kopca

Zdjęcia wykonałem 18.09.2010.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.