Łuków – cmentarz wojenny

Cmentarz znajduje się w Łukowie przy ulicy Strzelniczej w dzielnicy Łapiguz. Założony został przez Niemców. Później obok żołnierzy poległych w pierwszej wojnie pochowano tu poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. W rocznice wydarzeń 1920 roku odbywają się tu uroczystości, a groby z I wojny pozostają w lekkim zapomnieniu. Wg informacji ze strony Spis Poległych w Pierwszej Wojnie Światowej w latach 50-tych rozebrano pomnik ku czci poległym. W 1972 spłonął drewniany kościółek cmentarny stojący tu od 1918 roku. Pomnik lub nagrobek „mahometański” został zabrany z cmentarza do skansenu w Lublinie.

Widok na ulicę Strzelniczą przy cmentarzu wojennym

Widok na sam cmentarz

Na pierwszym planie kwatery z I wojny światowej. Na drugim (z krzyżami) kwatery poległych w 1920 roku.

Niemieckie kwatery z Wielkiej Wojny

Pomiędzy nimi pomnik wojny polsko-bolszewickiej

Dotychczas pokazane zdjęcia pochodzą z jednej strony cmentarza. Tej przy ulicy Strzelniczej. Przez cmentarz niegdyś musiała przebiegać równoległa do tej ulicy alejka. Po jej drugiej stronie, czyli dalej od ulicy znajdują się kwatery z I wojny ale już chyba nie żołnierzy armii niemieckiej.

Na tych krzyżach chyba kiedyś były daszki

Kwatery poległych w 1920 roku

Tutaj stała kaplica

Widok na kwatery wojenne z końca alejki

I kilka samotnych grobów, prawdopodobnie wojskowych. Daty śmierci nie pasują do wydarzeń wojennych.

Zdjęcia wykonałem 01.08.2010.

Lokalizacja

1 thought on “Łuków – cmentarz wojenny

  1. Mój wujek Stanisław Dorociński [1901-1920] poległ pod Łukowem w pażdzierniku 1920 roku w drodze do Lwowa.Jego nazwisko jest wyryte na tablicy pamiątkowej w Liceum Chałubińskiego w Radomiu do której wcześniej uczęszczał. Niestety miejsce Jego pochówku nie było znane Rodzinie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.