Nowa Wola – dwa cmentarze wojenne

Leżąca w gminie Serniki, niedaleko Lubartowa wieś Nowa Wola w okresie I wojny światowej nosiła nazwę Ruska Wola. Żołnierzy poległych w walkach w 1915 roku chowano tu na 3 cmentarzach. W okresie międzywojennym liczbę cmentarzy zmniejszono do dwóch. Ekshumowane ciała przeniesiono ze wsi na cmentarz znajdujący się na skraju lasu. We wsi pozostał zaś cmentarz z pomnikiem wystawionym przez rodziców jednego z pochowanych tu żołnierzy niemieckich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bohaterskim żołnierzom 91-tego Oldenburskiego Pułku Piechoty poległym pod Ruską Wolą 5-6 sierpnia 1915 roku. Ku Pamięci. Ufundowany przez pogrążonych w żalu rodziców, spoczywającego tu w gronie kolegów, Otto Steinwehra urodzonego 25.5.1892 w Hanowerze

Na bocznych ścianach pomnika znajdują się nazwiska pochowanych w grobach zbiorowych. Na tylnej podobno też. Podobno, bo zaglądałem tam i uznałem, że nic tam nie jest napisane. Może jednak tylko nie zwróciłem uwagi na napisy nie wypełnione czernidłem. Jest tu pochowanych 132 żołnierzy. Nazwiska 124 mają zapełniać boczne i tylną ścianę pomnika.

Drugi cmentarz znajduje się poza wsią. W lesie. Gdy pytałem o dojazd polecono mi dojechać do skaju lasu, a potem ponad kilometr jechać wzdłuż jego brzegu. Jest droga krótsza, którą poznałem wracając. Jednak na tyle skomplikowana i pokręcona w samej wsi, że lepiej więcej przejechać niż sobie drogę skracać.

Cmentarz ten początkowo składał się z kopca (masowy grób żołnierzy rosyjskich ze słupkami nagrobnymi) i 17 mogił. Na mogiłach znajdowały się kolejne 4 słupki i 12 krzyży drewnianych. Oprócz nich krzyże z czterema i pięcioma poprzeczkami. W roku 1934 na terenie cmentarza pochowano ciała z likwidowanych cmentarzy w Wólce Zawieprzyckiej ze 101 ciałami i w Brzostówce z 41 ciałami żołnierzy niemieckich. Być może tutaj właśnie przeniesiono też żołnierzy pochowanych na nieistniejącym cmentarzu w Nowej Woli. Być może, ponieważ dostępne informacje mówią o przeniesieniu w 1931 roku cmentarza do lasu, nie precyzują czy na ten właśnie cmentarz. Wiadomo tylko, że spoczywali oni we wsi w 16 mogiłach, a zmarli w walce i w szpitalu polowym w wyniku odniesionych ran.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia wykonałem 15.05.2010.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.