Piaski – cmentarz żydowski

Choć miejscowość znana jest głównie z istnienia tu ruin kościoła zwolenników Kalwina, a nawet nazwa miejscowości często podawana jest w formie Piaski Luterskie to jednak miasto nie było zamieszkiwane przez wyznawców jednej religii. Już w wieku XVI zamieszkiwali tu Żydzi. W wiekach XVII i XVIII ich liczba wciąż rosła. I na pewno miało to związek z handlową rolą tej miejscowości. W wieku XIX społeczność żydowska stanowiła już większość mieszkańców. Posiadali bożnicę, szkoły i dwa cmentarze. Stary cmentarz zajmuje dziś plac targowy. Nowy w okresie II wojny światowej stał się miejscem zagłady wielu ludzi dla których getto w Piaskach miało być tylko przystankiem w drodze do obozu w Bełżcu. Nagrobki na terenie cmentarza zniszczono. Sam cmentarz porosły drzewa. Pozostało do dziś tylko kilka stel nagrobnych i tylko jedna z nich jeszcze nie leży na ziemi.

Obrazek

Gdy pytałem o drogę na cmentarz otrzymałem też informację, że nikt tam nie sprząta. Miejsce z zewnątrz wcale nie przypomina cmentarza. Za pierwszym razem widząc las wróciłem do centrum Piask pytać dalej o drogę.

Obrazek

Dopiero po wejściu pomiędzy drzewa można zauważyć pomnik wystawiony tu z inicjatywy Żydów mieszkających w Bawarii. Na cmentarzu spoczywają m.in. mieszkańcy okolic bawarskiego Augsburga.

Obrazek

Obrazek

Nieco głębiej, nawet przy przebiegającej przez cmentarz ścieżce, można odnaleźć pojedyncze macewy i ich fragmenty wystające z ziemi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdyby nie liście… widać by było, że ta jedyna stojąca do dziś macewa używana jest do rozbijania butelek. W koło leży dużo zielonej stłuczki szklanej, a czasami całe butelki po piwie. Na terenie całego cmentarza widoczne są duże ilości śmieci.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia wykonałem 12.09.2011 r.

Lokalizacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.