Kraśniczyn – cmentarz żydowski

Pod koniec XVIII wieku odnotowano obecność w niej 66 osób wyznania mojżeszowego. Gdy tworzono w 1867 roku gminy Kraśniczyn został przyłączony do gminy z siedzibą w Czajkach. Nie był więc chyba największą miejscowością w okolicy. Posiadał jednak kilkusetosobową społeczność żydowską. Posiadała ona drewnianą bożnicę oraz cmentarz. Po bożnicy nie ma dziś śladu – została zniszczona przez okupantów niemieckich podczas II wojny światowej. Okupanci także zniszczyli miejscowy kirkut, zachowało się jednak na jego terenie kilkanaście stel nagrobnych.

Wejście na teren cmentarza

Obrazek

Cmentarz został otoczony płotem w latach 60-tych XX wieku. Ogrodzenie, które zastałem na miejscu na pewno jest nowsze. Wejścia na teren cmentarza nie wskazują żadne znaki. Znajduje się ono w środku zagajnika przy ulicy Strażackiej. Do wejścia prowadzi słabo widoczna ścieżka pomiędzy drzewami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z dnia 02.04.2011 r.

Przed wojną ponad 80% mieszkańców Kraśniczyna było Żydami. Ale ciekawie wyszły wyniki spisu powszechnego w 1921 roku. W tym spisie było pytanie o narodowość i o wyznanie. Na ponad 600 wyznawców religii mojżeszowej w całej gminie (niemal wszyscy mieszkali w Kraśniczynie) tylko 99 podało jako swoją narodowość żydowską.

Lokalizacja