Krasnystaw – cmentarz żydowski

Wg informacji ze strony Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego cmentarz powstał w roku 1890. W innych miejscach mówi się tylko o końcu wieku XIX. Krasnystaw od XVI wieku korzystał z przywileju zabraniającego osiedlania się Żydów w mieście. Zakaz zniesiono w 1862 roku ale już prawie 30 lat wcześniej dopuszczono osiedlanie się Żydów w granicach miasta zrujnowanego po pożarze. Do tego czasu społeczność żydowska zamieszkiwała tereny podmiejskie.

Cmentarz zajmuje powierzchnię 1 ha. Ostatnie pochówki odbyły się w roku 1943. Cmentarz zdewastowano podczas wojny. Dziś są tam pojedyncze uszkodzone macewy. Ich odnalezienie utrudnia gęsta roślinność. Przez teren cmentarza przechodzą linie energetyczne. Na szerokości jaką zajmują linie elektryczne występuje tylko roślinność niska. Jednak w lesie przy tym pasie także można odnaleźć macewy.

Na stronie http://krasnystaw.bix.pl/ znalazła się informacja, że cmentarz jest zabytkiem. Jednak to chyba odczucie jej autora lub najświeższe wiadomości. W rejestrze zabytków województwa lubelskiego z danymi z roku 2009 cmentarz nie jest wzmiankowany.

Widok od strony ulicy Rejowieckiej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ktoś niedawno oczyścił jedną macewę

Obrazek

Obrazek

Synagoga

Synagoga powstała pod koniec XIX wieku. Mniej więcej w tym samym czasie co i cmentarz. Jej ściany wykonane są z wapienia, który dziś miejscami jest już pozbawiony tynku. Po dewastacji dokonanej przez niemieckich okupantów budynek został zaadaptowany do potrzeb spółdzielni krawieckiej. Dziś stoi opuszczony.

Obrazek

Obrazek

Późniejsze przybudówki z tyłu budynku.

Obrazek

Zdjęcia z dnia 02.04.2011 r.

Lokalizacja