Rudno – cmentarz epidemiczny i prawosławny

Ten cmentarz wpadł na mnie, a nie ja na niego. Jechałem z Milanowa do Komarówki Podlaskiej by zrobić zdjęcia terenu zajmowanego kiedyś przez cmentarz żydowski. W Rudnie spodziewałem się jedynie zabytkowego drewnianego kościoła. Jednak drewniany płot przy drodze przykuł moją uwagę. Nawet na pierwszy rzut oka nie dostrzegłem bramy prowadzącej na ten ogrodzony teren. Za to dostrzegłem na drzewie, przy samochodzie znak obiektu zabytkowego.

Obrazek

Po zejściu z roweru zauważyłem, że na przeciwko znajduje się cmentarz parafialny. Nic mi to jednak nie tłumaczyło. Po powrocie do domu rozpocząłem poszukiwania w sieci. Strona internetowa gminy nic na ten temat nie napisała. A krzyże za płotem coraz bardziej mnie intrygowały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z dnia 08.05.2011 r.

Droga do odkrycia co to za miejsce była dość pokrętna. Zajrzałem do wydawnictwa „Zabytkowe cmentarze. Woj. bialskopodlaskie” z 1995 roku. Tam cytując pracę Mariana Kowalskiego z 1986 roku podano następujące informacje:

Cytuję:

Cmentarz epidemiczny
(…)
Nieczynny. Położony w południowej części wsi przy drodze lokalnej na terenie lekko wyniesionym. Założony w 1872 r. jako epidemiczny, następnie prawosławny. Na planie nieregularnego pięcioboku. Bez wewnętrznych podziałów. Nieogrodzony. Dwa nagrobki z drugiej poł. XIX w.

Informacje jak widać nie są aktualne. Teren jest ogrodzony. „Droga lokalna” łączy Parczew z Międzyrzecem Podlaskim i lokalna już raczej nie jest. Szczęśliwie wykonałem kilka zdjęć i mogłem je pokazać. Informacja, że jest to w południowej części wsi jest o tyle istotna, że wieś ma ponad 6 km długości. Od cmentarza do południowego końca wsi jest ok. 1 km.

Lokalizacja