Klwów – cmentarz żydowski

Pierwszy raz o społeczności żydowskiej w Klwowie przeczytałem we fragmentach ksiąg pamięci. Wspominał o nich mieszkaniec Przytyku. Byli to uciekinierzy z Klwowa w którym doszło do pogromu. Wzburzeni chłopi planowali też atak na Przytyk – zrezygnowali. Działo się to krótko przed zdarzeniami nazwanymi pogromem w Przytyku. Drugi raz o Klwowie przeczytałem szukając informacji o społeczności żydowskiej w Odrzywole. Szukałem cmentarza żydowskiego. Nie znalazłem na jego temat nawet wzmianki za to wspomniano o połączeniu w okresie międzywojennym gmin wyznaniowych w Klwowie i Odrzywole. Możliwe więc, że mieszkańcy Odrzywoła chowali swych zmarłych w Klwowie. Ale to tylko możliwość. Żydzi w obu miejscowościach na pewno pojawili się w wieku XVII. W Klwowie wcześniej powstał kahał, synagoga, cmentarz. W Odrzywole zaś wcześniej doszło do pogromu, bo w roku 1935. W wyniku starcia chłopstwa z policją zginęło kilkunastu mieszkańców wsi biorących udział w zamieszkach. Jak to wyglądało w Klwowie? Nie wiadomo ale nie spotkałem relacji o uciekinierach w Odrzywoła. Mnie jednak zainteresował cmentarz. Zaznaczony na mapie WIG. I tylko na niej.

Obrazek

Z pomocą geoportalu mogę dokładniej wskazać lokalizację. To działka nr 614.

Obrazek

Nie zachowały się nagrobki. Zarośnięty cmentarz był raz oczyszczany z porastających go krzewów. Podobno postawiono też tablicę informacyjną i ogrodzono. Jeśli zachowały się (ogrodzenie i tablica) to utonęły w gąszczu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rzut oka na Klwów spod cmentarza żydowskiego

Obrazek

i rzut oka z większej odległości na cmentarz.

Obrazek

Zdjęcia z dnia 29.09.2012 r.

Lokalizacja

1 thought on “Klwów – cmentarz żydowski

  1. znam to miejsce i chyba widzialem mavewy w srodku, to bylo okolo 2012 roku wlasnie; chodzenie z aparatem fotograficznym po okolicy nie jest mile widziane przez lokalsow…

Możliwość komentowania jest wyłączona.