Kosów Lacki – cmentarze żydowskie

Żydzi w Kosowie Lackim mieszkali jeszcze przed końcem XVII w. W wieku XVIII posiadali synagogę (drewnianą) oraz cmentarz. W okresie międzywojennym gmina wyznaniowa posiadała dwa cmentarze: stary i nowy. Obydwa zostały zdewastowane podczas II wojny światowej. Macew użyto między innymi do utwardzenia drogi dojazdowej do obozu w Trawnikach. Obecnie Cmentarz stary (przy ulicy Szkolnej) jest terenem zabudowanym. Cmentarz nowy, przy ulicy Sokołowskiej, jest terenem zalesionym. Brak na miejscu pozostałości nagrobków.

Synagoga

Zastanowiło mnie gdy zobaczyłem jej zdjęcie na stronach Wirtualnego Sztetlu, dlaczego zamieszczono tam tylko jedno ujęcie. Po dotarciu na miejsce zrozumiałem – do budynku nie ma jak podejść by złapać go w obiektywie z innej strony. Wejście na posesję, czy do budynku też może być trudne – ok. 20 m od synagogi znajduje się posterunek Policji. A że pod latarnią najciemniej przekonałem się dość szybko. Samemu budynkowi posterunku zdjęć nie zrobiłem, a jest to dawna mykwa.

Obrazek

Obrazek

Synagoga jest chyba ostatnim budynkiem na ulicy Łąkowej. Dalej jest mostek i łąki. A od zachodu budynek zasłonięty jest gęstymi krzakami.

Obrazek

Zdjęcia z dnia 21.07.2012 r.

Lokalizacja