Wiskitki – cmentarz wojenny

Cmentarz znajduje się przy ulicy Spółdzielców na przeciwko cmentarza żydowskiego. Założony w 1915 roku. Wg informacji zamieszczonych w serwisie dobroni.pl spoczywa tu ok. 6000 żołnierzy armii carskiej oraz 150 żołnierzy Wehrmachtu poległych podczas II wojny światowej. Niestety autor wpisu nie podał źródła tych informacji. Opis składania poległych do masowych grobów trochę przypomina opis dotyczący cmentarza przy parku w Guzowie gdzie spoczywają ofiary ataków chemicznych. Cmentarz być może był większy (dłuższy). Obecnie jest ogrodzony od strony drogi. kopce ziemne na mogiłach są wyraźne jak i szeregowy układ mogił.

Obrazek


Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od początku gdy zainteresowałem się tematem bitwy pod Bolimowem intrygowało mnie gdzie pochowano poległych i zmarłych. W pobliżu Bolimowa jest dużo małych cmentarzy ale nie są to cmentarze mogące pomieścić wszystkich zmarłych. Największy jest cmentarz w pobliżu parku w Guzowie. W pałacu był szpital polowy. Jednak wiele ofiar chloru wieziono do Żyrardowa. W samym Żyrardowie tylko na mapie WIG jest cmentarz mogący być nekropolią wojenną (obecnie teren zabudowany). Czy więc Wiskitki stały się miejscem w którym chowano zmarłych w żyrardowskich szpitalach? Czy może chowano tu zmarłych w drodze do szpitala?

Obrazek

Na mapie WIG jest jeszcze jeden cmentarz. Bliżej centrum osady, w pobliżu ul. Armii Krajowej. Obecnie to teren „zielony” (zarośnięty krzakami). Nie ma tam żadnych znaków ani tablic informacyjnych. Nie wiem czy są jakieś nagrobki – w gąszczu nic nie było widać. Nie znalazłem żadnych informacji na temat tego cmentarza. Może to też cmentarz wojenny? Na mapach Google miejsce to opatrzono komentarzem „1915”.


Zdjęcia z dnia 27.07.2013 r.

2 thoughts on “Wiskitki – cmentarz wojenny

  1. Ten drugi teren oznaczony jako cmentarz widnieje obecnie jako cmentarz ewangelicki.

    https://google.com/maps/place/Cmentarz+Ewangelicki/@52.0835932,20.3725293,16.25z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x174e3787f03ef4aa!8m2!3d52.0815544!4d20.3798432

  2. Drugi cmentarz to cmentarz ewangelicki. Raczej nie ma tam mogił wojennych. Licznie natomiast występują tam nagrobki rodzin szkockich, czy to związanych z przemysłem włókniarskim w Żyrardowie, czy też sprowadzonych na tereny polskie przez hrabiego Ludwika Michała Paca.
    Teren jest faktycznie bardzo zarośnięty i niektóre nagrobki są dość trudno dostępne.

Możliwość komentowania jest wyłączona.