Cmentarz wojenny nr 201
Cmentarz znajduje się na terenie tarnowskiego cmentarza żydowskiego. Pozwolę sobie zacytować informacje z tablicy informacyjnej umieszczonej w pobliżu największego skupiska tych nagrobków:
Na cmentarzu pochowano 54 żołnierzy (46 z armii austriackiej i 6 rosyjskich), ofiar I wojny światowej. Zginęli oni w walkach, jakie miały miejsce od jesieni 1914 do maja 1915 r., lub zmarli później z ran o chorób w miejskim szpitalu. Pochowano ich w rozproszeniu, największe skupisko obejmuje kilkanaście zachowanych nagrobków. Groby żołnierskie oznakowane zostały prostymi betonowymi płytami w formie klasycznych macew, z hebrajskim napisem wymieniającym imię i nazwisko żołnierza oraz datę śmierci. W austriackim rejestrze grobów wojennych oznaczone są jako cmentarz wojenny nr 201.
Do dnia dzisiejszego napisy na tablicach nagrobnych uległy zatarciu.
Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie
Te same stele nagrobne w nieco innym ujęciu:
Cmentarz wojenny nr 202
Ten cmentarz miał zniknąć z powierzchni ziemi. Miał być wymazany z pamięci. Zaprzęgnięto do tego celu kłamstwo i prawo czasów PRL i jak zwykle – nie wyszło.
Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie
Cmentarz powstał na terenie dawnego cmentarza garnizonowego. W okresie I wojny światowej spoczęło tu niemal półtora tysiąca żołnierzy. Ponad pięciuset z nich znanych jest z nazwiska. Artykuł opisujący przeszłość cmentarza przeczytać można na stronie iThink oraz na forum Tarnowska Agora. W wielkim skrócie: po latach zaniedbań zdecydowano cmentarz zamienić w skwer. W tym celu teren oczyszczono i zaorano.
Chyba najbardziej znanym elementem cmentarza stał się krzyż postawiony tu przez rodziny poległych. Skromny krzyż z tabliczką.
Pojawiła się też płyta nagrobna, być może ta sama, którą z cmentarza zabrano przed jego zaoraniem.
Trwają prace mające na celu przywrócenie temu miejscu jego funkcji, której nigdy nie straciło. Nigdy nie ekshumowano spoczywających tu ciał i nie przeniesiono je na cmentarz w Chyszowie.