Trawniki – cmentarz wojenny

Cmentarz pozostaje pod opieką miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej do której remizy przylega jednym ze swoich boków. Tak jak w Cycowie tu także obok poległych w I wojnie światowej spoczęli żołnierze biorący udział w bitwie z bolszewikami stoczonej pod Cycowem w 1920 roku.

Z pierwotnego założenia pochodzą na pewno dwa kopce i umieszczony pomiędzy nimi w 1916 roku pomnik.

Groby znajdujące się bliżej budynku remizy powstały w okresie późniejszym.

Słońce nie pozwoliło wykonać w pełni czytelnego zdjęcia tablicy na pomniku ale jej treść zamieścił w swojej książce Marcin Dąbrowski i powtarzam go pod zdjęciem.

DEN HIER RUHENDEN IM WELTKRIEGE GEFALLENDEN HELDEN GEWIDMET VON DER K.K. INF. FIS. SICH. ABTL. N° 12 IN JUNI 1916 (Pomnik ufundowany spoczywającym tu bohaterom poległym w Wojnie Światowej przez c.k. 12 oddział ochrony zaplecza w czerwcu 1916)

M. Dąbrowski podaje, że pochowano tu około 140 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich (m.in. z 18 Syberyjskiego Pułku Piechoty), poległych i zmarłych w 1914 i 1915 roku.

Pozostałe groby

Zdjęcia wykonano 12.09.2011.

Lokalizacja

1 thought on “Trawniki – cmentarz wojenny

  1. Jestem wnuczka Stefana Kędziora ,który jest tu pochowany wraz z kolegą obaj zginęli we wrześniu 1939r.Poczodzil z Opoczna A dokładnie z Dzielnej.Osierocil szustke dzieci ,ja jestem córka syna Antoniego ktory zawsze opowiadał o dziadku.Ja teraz odnalazłam grób….😥POKUJ JEGO DUSZY🙏♥️

Możliwość komentowania jest wyłączona.