Stoczek Łukowski – cmentarz katolicki

Moja wizyta na tym cmentarzu sprawiła, że mam jeszcze więcej pytań na jego temat niż miałem zanim przyjechałem do Stoczka Łukowskiego. I nie mam żadnej odpowiedzi.

Znając tylko jego lokalizację (jest zarówno na starych jak i nowych mapach) usiłowałem dokładnie określić lokalizację cmentarza żydowskiego – oba znajdują się w pobliżu tej samej drogi. Cmentarz żydowski na starych mapach znajduje się przy lokalnej drodze do wsi Mizary (też wiele mówiąca nazwa ale w okolicy nie odnalazłem więcej cmentarzy). Cmentarz przy ulicy Polnej jest po dziś dzień ogrodzony. Nic jednak o nim nie wiadomo. Wg informacji umieszczonych w Wikipedii jest to nieużywany obecnie cmentarz rzymskokatolicki. Od kiedy jednak? I kiedy został założony?

Obrazek

Na terenie cmentarza znajduje się tylko jeden duży stalowy krzyż. Żadnych napisów. Na ziemi stare znicze i butelki. Brak zarysu mogił i nagrobków. Cały teren porastają drzewa i krzewy.

Obrazek

W 1831 roku w pobliżu Stoczka stoczona została zwycięska dla powstańców bitwa z wojskami carskimi. Część poległych pochowano na cmentarzu w Stoczku. Jak można przeczytać na stronie miasta nie zachowały się mogiły poległych powstańców ale czy na pewno chodzi o cmentarz obecnie użytkowany, a znajdujący się przy ulicy Kościelnej?

Na razie cmentarz ten wydaje mi się dość tajemniczy. Składając różne informacje o Stoczku Łukowskim można dojść do wniosku, że były tu jednocześnie dwa cmentarze rzymskokatolickie. Na tym przy ulicy Kościelnej do 1909 roku stał drewniany kościół parafialny. A na Polnej? O tym cmentarzu znalazłem tylko jednozdaniową wzmiankę w Wikipedii. Cmentarz więc kryje jakieś tajemnice. Przynajmniej przede mną.

Obrazek

Zdjęcia z dnia 09.04.2012 r.

Lokalizacja

1 thought on “Stoczek Łukowski – cmentarz katolicki

  1. Witam, jest to cmentarz na którym zostali pochowani ludzie chorzy na cholerę gdy w XIX w Stoczek nawiedziła epidemia tejże choroby. Z tego co mi wiadomo grzebano też tam powstańców styczniowych. Szcząti z tego cmentarza zostały przeniesione na „nowy” cmentarz parafialny.
    Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.