Solec nad Wisłą – cmentarz żydowski

Cmentarz założono w momencie utworzenia w Solcu nad Wisłą gminy wyznaniowej żydowskiej. Był to rok 1889. Zlokalizowany poza miastem był ogrodzony murem z kamieni wapiennych. W okresie II wojny światowej cmentarz został zdewastowany. Do dnia dzisiejszego pozostała na nim jedna stojąca macewa – uszkodzona. Mur rozsypał się tworząc wał oddzielający cmentarz od przebiegającej obok polnej drogi.

Miałem problem ze zlokalizowaniem cmentarza. Tak dobre zwykle mapy wojskowe z okresu międzywojennego w tym wypadku okazały się bezużyteczne. Dopiero niedawno zrozumiałem dlaczego. W miejscu gdzie powinien być zaznaczony cmentarz umieszczono napisy „Solec Sandomierski U. gm. Dziurków Gm 403”.

Widok z drogi noszącej nazwę ul. Leśna

Obrazek

Na rogu cmentarza i na jego terenie znajdują się po jednym zadaszone schronienia dla ptaków. Postawione zapewne przez myśliwych. Poza tym jest tu wiele śmieci i rozbitych macew.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyna stojąca płyta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dawny mur tworzący dziś wał z połupanych wapieni i ziemi

Obrazek

Zdjęcia z dnia 27.03.2011 r.

Zdjęcia z dnia 04.10.2019 r.

Lokalizacja

1 thought on “Solec nad Wisłą – cmentarz żydowski

  1. My grandfather Ela Zalcman came from the town of solec nad wisla I am trying to do research he was the only one from his family to survive the war he was liberated from Auschwitz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.