Solec nad Wisłą – cmentarz żydowski

Cmentarz założono w momencie utworzenia w Solcu nad Wisłą gminy wyznaniowej żydowskiej. Był to rok 1889. Zlokalizowany poza miastem był ogrodzony murem z kamieni wapiennych. W okresie II wojny światowej cmentarz został zdewastowany. Do dnia dzisiejszego pozostała na nim jedna stojąca macewa – uszkodzona. Mur rozsypał się tworząc wał oddzielający cmentarz od przebiegającej obok polnej drogi.

Miałem problem ze zlokalizowaniem cmentarza. Tak dobre zwykle mapy wojskowe z okresu międzywojennego w tym wypadku okazały się bezużyteczne. Dopiero niedawno zrozumiałem dlaczego. W miejscu gdzie powinien być zaznaczony cmentarz umieszczono napisy „Solec Sandomierski U. gm. Dziurków Gm 403”.

Widok z drogi noszącej nazwę ul. Leśna

Obrazek

Na rogu cmentarza i na jego terenie znajdują się po jednym zadaszone schronienia dla ptaków. Postawione zapewne przez myśliwych. Poza tym jest tu wiele śmieci i rozbitych macew.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyna stojąca płyta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dawny mur tworzący dziś wał z połupanych wapieni i ziemi

Obrazek

Zdjęcia z dnia 27.03.2011 r.

Zdjęcia z dnia 04.10.2019 r.

Lokalizacja

1 thought on “Solec nad Wisłą – cmentarz żydowski

  1. My grandfather Ela Zalcman came from the town of solec nad wisla I am trying to do research he was the only one from his family to survive the war he was liberated from Auschwitz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.