Sienno – cmentarz żydowski

Tytuł może być mylący. Cmentarz znajduje się co prawda rzeczywiście w Starej Wsi ale ta miejscowość jest niemal dzielnicą Sienna. Założony został przez kahał sienneński. Więc pasowałoby napisać temat: Cmentarz żydowski w Siennie?

Druga sprawa to brak informacji.
Nie mam dostępu do żadnych informacji na temat społeczności żydowskiej w Siennie. Blisko stąd do Ostrowca Świętokrzyskiego gdzie funkcjonowała w XIX wieku liczna gmina żydowska. Jednak Sienno było miastem zanim Ostrowiec się pojawił. Czy to znaczy, że społeczność żydowska w Siennie była społecznością dawniejszą? Prawdopodobnie nie. Ale pewności nie mam. Liczę jednak na uzupełnienie tematu przez kogoś z bogatszą wiedzą na ten temat. Jedynie ŻIH podaje informację o pierwszej wzmiance na temat Żydów w Siennie – 1576 r. Liczbę osób wyznania mojżeszowego w spisie powszechnym 1921 roku – 735 (43,6%). Czas powstania cmentarza określa na wiek XVIII. Lokalizacja – ul. Partyzantów – ale nie dodaje, że w Starej Wsi czyli kilkaset metrów od rynku w Siennie.

Cmentarz jest zdewastowany. Przy zachowanej bramce wejściowej znajdują się nieliczne szczątki macew. Resztę terenu porastają drzewa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To wciąż ta sama kupka gruzu nagrobkowego. Jest tam taka tylko jedna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z dnia 27.06.2010 r.

Lokalizacja