Iłża – cmentarz żydowski

Kirkut powstał w roku 1837, na obrzeżach Iłży. Choć można spotkać się z informacją, że w tym samym roku też przybyli Żydzi do Iłży (na stronie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce) to w innych miejscach można odnaleźć informację o 376 wyznawcach judaizmu zamieszkujących Iłżę dziesięć lat wcześniej. Szybko rosnąca liczba Żydów w Iłży nigdy nie dogoniła liczby mieszkańców wyznań chrześcijańskich. Nawet gdy w 1921 spis powszechny wykazał obecność ponad półtora tysiąca iłżan narodowości żydowskiej to i tak stanowili oni ledwie jedną trzecią mieszkańców miasta.
Okres drugiej wojny to powstanie getta, zniszczenie cmentarza i zniszczenie miejscowej społeczności żydowskiej. Ruiny synagogi zostały rozebrane w latach dziewięćdziesiątych. Być może więc zapomniano by całkiem o obecności Żydów w Iłży gdyby nie potomkowie dawnych mieszkańców Iłży, którzy przeżyli holocaust. To oni podjęli się dzieła ogrodzenia terenu dawnego cmentarza żydowskiego, a ich inicjatywa spotkała się z przychylną postawą miejscowych władz. W maju 2006 oficjalnie zakończono prace na terenie cmentarza i … dziś mało kto z mieszkańców Iłży wie o istnieniu tego cmentarza więc ciężko jest się dowiedzieć jak do niego dotrzeć. Mapa Iłży przy Muzeum Regionalnym pokazuje w którym to rejonie ale nie podaje informacji z której strony znajduje się brama cmentarza.
Na terenie kirkutu nie ma macew. Intencją potomków iłżeckich Żydów było otoczenie opieką prochów swoich przodków i to zrealizowano. Dziś jest tu tablica pamiątkowa przy wejściu i pomnik w kształcie macewy na terenie cmentarza. Poza tym jest tu cicho, spokojnie i przyroda powoli chyba odzyskuje utracony teren.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z dnia 08.05.2010 r.

Lokalizacja