Młynarze – cmentarz ewangelicki

Osadnicy niemieccy założyli Młynarze w drugiej połowie XIX w. Miejscowość nie pojawia się w tworzonym w tym czasie Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego. Prawdopodobnie była to więc niewielki przysiółek pomiędzy Bugiem i Fiszerem. Być może utrudniony przez rzeki i mokradła kontakt ze światem zewnętrznym zmusił osadników do założenia własnego cmentarza. W gminie Zabrodzie pod koniec XIX w. zamieszkiwało trochę ponad 600 protestantów ale czy w tej liczbie byli i mieszkańcy Młynarzy, lub jaką część tej liczby stanowili nie wiadomo. O cmentarzu można przeczytać w Wikipedii:

W Młynarzach znajduje się Stary Cmentarz Ewangelicki, na którym w XIX i na początku XX wieku chowano ówczesnych mieszkańców Młynarzy. Obecnie znajduje się tam jeden nagrobek z napisami w języku niemieckim oraz dwa drewniane krzyże. Na nagrobku widnieje imię i nazwisko: Wilhelm Nehrling oraz data śmierci 1889 rok. W roku 2007 z inicjatywy stowarzyszenia ,,Nasze Nadbużańskie Młynarze” na terenie cmentarza została postawiona tablica informacyjna oraz zostały wywiezione śmieci. Mimo to obecny stan cmentarza jest bardzo zły. Wymaga on natychmiastowego ogrodzenia, aby zapobiec dewastacji.

Cmentarz znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Czapli Siwej i Słonecznej.


Zdjęcia z dnia 03.06.2019 r.

Lokalizacja:

Pokaż Nekropolie na większej mapie

1 thought on “Młynarze – cmentarz ewangelicki

  1. „Osadnicy niemieccy założyli Młynarze w drugiej połowie XIX w. Miejscowość nie pojawia się w tworzonym w tym czasie Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego.”

    Nazwa wsi pojawia się w księgach parafii Niegów w pierwszej połowie XVIII wieku, sam posiadam przodków z Młynarzy Niegowskich z 1714 roku 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.